Интересът на кралството е насочен към вложения в областта на зърнените култури и фуражите, животновъдството и производството на храни и рибните ресурси.
От Министерството на земеделието и храните съобщиха, че България ще бъде включена в голямата инициатива на краля на Кралство Саудитска Арабия Абдула ибн Абдел Азис Ал Сауд за инвестиции в земеделието извън кралството. Това е обявил министърът на земеделието на кралството д-р Фахад Абдулрахман Балгунаим на среща с българския министър на земеделието д-р Мирослав Найденов и наша бизнес-делегация в Риад.
Намерението на Крал Абдула е да се постигне сигурност на храните на национално и международно ниво посредством инвестиции в чужбина. Това може да се осъществи чрез изграждане на интегрирани партньорства със страни, които имат потенциал да развиват и управляват селскостопански инвестиции. Целта е да се осигурят достатъчни количества и стабилни цени за стратегическите земеделски култури. Предвижда се ползите от инициативата да са взаимни, както за Саудитска Арабия, така и за държавата, която получава инвестиции. Част от критериите за избор на държава са плодородни почви, благоприятен климат и вода, както и спазване на законовия ред, прозрачност в бизнес отношенията и липса на корупционна среда.
Става ясно, че само преди три месеца в страната е създадена държавна инвестиционна компания в областта на земеделието и хранителната сигурност. Бюджетът й е 800 милиона долара, като д-р Фахад Абдулрахман Балгунаим е уверил, че част от тях ще бъдат вложени в България. Интересът на кралството е насочен към вложения в областта на зърнените култури и фуражите, животновъдството и производството на храни и рибните ресурси.
Основните акценти в днешната среща на двамата министри на земеделието са били отварянето на саудитския пазар за българския бизнес и инвестициите в България. Било е съобщено, че в момента Саудитска Арабия внася 5 млн. агнета от далечна Австралия и 700 хил. тона замразени пилета от Бразилия. Министър Найденов е подчертал, че българските агнета и пилета са в пъти по-качествени. Той е препоръчал на домакините от Саудитска Арабия да изпитат в лабораторни условия качествата на нашите агнета и пилета.
Галина Райчева, която е представител на „Меком”-Силистра, е посочила, че в момента дружеството й изнася 40 хил. агнета месечно за Турция. Направен е и първият износ на фирмата за Катар. Министър Балгунаим е заявил, че количествата са твърде малки спрямо тяхното потребление, на което Мирослав Найденов е отговорил: „Заповядайте, нашата държава е отворена за вас и вашите инвестиции”.
Борислав Петков от Асоциацията на собствениците на земеделски земи е отбелязал, че фондовете за земя у нас вече притежават 2.5 млн. декара. Саудитският министър е попитал дали чужденците могат да придобиват земя в България, на което министър Найденов е отговорил, че ангажиментите към ЕС не позволяват директно това, но е възможно, ако инвеститорът регистрира фирма у нас.
Земеделският министър Мирослав Найденов е обърнал внимание, че страната ни е произвела три пъти повече жито, отколкото е вътрешното й потребление. Годишният ни износ е около 3 млн. тона. Приблизително толкова е и потреблението на Саудитска Арабия.