До 8 години затвор може да получи Калина Илиева

Златко Златков
Златко Златков
7 Минути

С подписа на Калина Илиева са изплатени 721 594 725 лева средства на ЕС

Калина Иванова Илиева е родена на 6 ноември 1980 г. в гр. София. През 2002 г. заминава за Берлин, след като е изкарала една година в Худажествената академия в столицата. Бившият посланик в Германия Николай Апостолов разрешава на Калина Илиева да се настани да живее в посолския комплекс. Това се случва, защото семейството й твърди, че няма възможност да плаща свободен наем. По това време майка й Пенка Илиева е шеф на дирекция „Данъчна политика” в Министерство на финансите, а баща й комисар Иван Илиев е началник на Столичната пожарна.

В биографията на Калина Илиева пише, че до 2007 г. е участвала в множество проекти, като е била и ръководител на проект „Световната икономическа интеграция и бедността” към Deutsche Bank Research (Дойче банк рисърч). Шефът на изследователския сектор в „Дойче банк рисърч” д-р Тобиас Джъст заявява, че тя не фигурира в техния наръчник и не може да потвърди или да даде такава информация. Той твърди, че не знае за такъв проект и не познава Калина Илиева.

В края на декември 2007 г. Калина Илиева е назначена като „младши експерт” в ДФЗ – Агенция САПАРД, когато негов шеф е Димитър Тадаръков. Дипломата на Илиева не е била в този момент в „Личен състав” на земеделското министерство. Проверка показва, че дипломата й за висше образование е легализирана от Министерство на образованието едва през септември 2008 г.

През юли 2008 г. е поканена да участва в екипа, разработил Плана за действие по САПАРД, благодарение на който програмата е удължена от ЕК с една година.

До август 2009 г. Илиева е била представител на ДФ „Земеделие” в „Специализираното звено на ВКП за борба с измами при усвояването на средства от европейските фондове”, както и ръководител на работна група за комуникация с Европейската комисия и ОЛАФ.

През август 2009 г. е избрана за изпълнителен директор на ДФ „Земеделие” след проведен конкурс за подходящ образователен ценз, на който са се явили 11 кандидати, а до събеседване са били допуснати 5.

Преди назначаването й на поста Илиева получава множество референции от различни правоохранителни органи, включително и от Генералния директор на ОЛАФ Франц Херман Брюнер за заслугите си при организиране и координиране на работата на отделните административни звена в борбата със злоупотреби с европейските фондове в сферата на земеделието.

Калина Илиева представя диплома за завършена магистърска степен от Висшия институт по техника и икономика в Берлин. От опозицията на ГЕРБ повдигат въпроса, че тя не притежава нужния ценз за заемане на длъжността. Въпреки това, едва на 28 години, Калина Илиева след спечелен конкурс е предложена за този пост от министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов и назначена на него след съгласуване с министър-председателя Бойко Борисов.

От 4 октомври 2010 г. Калина Илиева е в отпуск по майчинство. На 10 октомври 2010 г. тя е отстранена от ръководния пост в ДФ „Земеделие”, тъй като длъжността е избираема и не се ползва със специална защита от закона. Причината е, че до последно е крила бременността си от ресорния министър Мирослав Найденов, като е представяла болнични листове с друга диагноза. Тогава министърът научи новината, че Илиева е бременна, от БНР.

Малко след това е изпратено запитване до Висшия институт по техника и икономика в Берлин, относно легитимността на дипломата й. През ноември 2010 г. университетът изпраща официално становище, според което тя е била студентка, но диплома със съответния образователен ценз не е издадена на нейно име, тъй като тя е била изключена заради невзети изпити.

На 30 ноември 2010 г. е образувано дело. В последствие след близо година и половина разследване срещу нея са повдигнати две обвинения. Първото е, че тя лично е съставила неистински официален документ (диплома за завършена образователна степен „магистър”), тъй като комплексна техническа и графологична експертиза показала, че подписът върху ксерокопието на дипломата е подправен собственоръчно от Илиева. Второто обвинение е за това, че тя съзнателно се е възползвала от неистински официални документи (четири на брой), касаещи нейното образование, като ги е представила пред Министерството на образованието и науката. Освен че е фалшифицирала печата на университета, Илиева е подправила и подписите на декана на факултета и на председателя на изпитната комисия.

На Калина Илиева е наложена най-леката мярка – „подписка”. Ако вината й бъде доказана в съда, тя може да получи до 8 години затвор.

От Софийската районна прокуратура прогнозираха, че разследването ще приключи до края на месеца.

След освобождаването й от длъжността стана ясно, че по време на службата си Калина Илиева е изпратила над 400 имейла до ОЛАФ. Писмата са писани срещу крупни български месо- и млекопреработватели, зърнопроизводители, животновъди и депутати, включително и срещу министъра на земеделието и храните – Мирослав Найденов. След тяхното изпращане са спрени стотици проекти. За много от тях фермерите водят дела срещу ДФ „Земеделие”.

С подписа на Калина Илиева са изплатени 721 594 725 лева средства на ЕС за времето от 18 август 2009 г. до 8 октомври 2010 г., през което тя е начело на Държавен фонд “Земеделие”.

Според Валери Първанов, зам-главен прокурор, хората, които са имали взаимоотношения с фонд “Земеделие”, печелили са проекти и са получавали пари по различни програми с нейния подпис, могат да са спокойни, защото интересите им не са застрашени.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама