7 стъпки към здравата градина

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Кои са най-добрите мерки за профилактика

Борбата с болестите и вредителите често е трудна и непосилна за много стопани работа, затова профилактиката е основната мярка, която може да си позволи да не допускате появата на опасните натрапници в двора. Ето няколко от важните мерки, които трябва да спазвате последователно в градината си:

  1. Санитарната резитба

    Това е много важно мероприятие, което се отнася до овощните и храстовидните растения. Трябва редовно да ги почиствате от сухите, болни, плододавали вече клонки, както и тези, които сгъстяват короната във вътрешността й. Така ще осигурите по-добро осветяване и проветряване на клонките, което пък ще доведе до по-ниска заболеваемост на растенията.

  2. Разделете се с плевелите

    Плевелите са един от гостоприемниците на много болести и вредители. Затова почистването на тези растения трябва да става своевременно и без колебание. Добре е да обръщате специално внимание на зоната около стеблата на дърветата, тъй като там могат да се крият много вредители, които да се заселят върху овощните. Сред зеленчуците плевелите могат да бъдат причината за поява на листни въшки, ръжда и др. Ако пък не сте от почитателите на плевенето, можете да заложите на мулчирането.

  3. Почиствайте редовно заболелите плодове

    Преждевременната поява на обагрени плодове по дървета и храсти не винаги е добър знак, особено ако те са с нетипична форма за вида. В този случай е добре да премахнете плодовете и да огледате растенията за появата на вредители или симптоми на болести. Редовно трябва да почиствате и загнилите или поразени от плесени плодове, за да не се разпространи заразата и по здравите части на растенията. Окапалите ябълки, круши, сливи трябва да се премахват своевременно от градината, тъй като в тях обикновено се крият червеи, които могат да се покатерят отново по ствола на дърветата.

  4. Използвайте народни методи

    Ако нямате сериозна зараза в двора, добре е да прилагате повече народни методи в профилактиката на болестите. Има много рецепти, които могат да ви помогнат на първо време в борбата с мана, листни въшки, акари и др.

  5. Използвайте ловни пояси

    Ловните пояси са добро средство за намаляване популацията на много вредители, които могат да се заселят сред овощните култури. В тях ще се спрат различни червеи, гъсеници и други. Вашето задължение е редовно да оглеждате поясите и при нужда да ги сменявате.

  6. Унищожавайте окапалите листа

    В окапалите листа има много болести и се крият много неприятели, които могат да попаднат в почвата и така порочният кръг да бъде затворен с години. Затова е необходимо, когато има окапали листа, особено с нетипично или по-ранно оцветяване от сезонното, да ги съберете, да ги изнесете от градината и да ги унищожите, а да не си използвате за компост.

  7. Прекопавайте почвата

    Прекопаването на почвата както в овощната, така и в зеленчуковата част на градината е много полезно мероприятие, което цели унищожаването на ходовете на различни вредители и в същото време осигуряване на влага около насажденията. Разрушаването на почвената кора пък способства за подобряването на снабдяването на корените с кислород.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА