6 грешки, които ще ви лишат от боровинки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Отглеждането на боровинки не е така просто, както изглежда. В първите години след засаждане на храстите те растат добре и дори дават качествена първа реколта. А след това цветовете станат по-малко, реколтата сериозно намалява и в самия край храстите дават само шепа-две плодове. Какви грешки правите, за да се случи това?

Неподходящият субстрат. Боровинката се нуждае от кисела почва, с рН 3,5-4,5. Дори на кисели торфени терени под боровинката трябва да внасяте лимонена киселина. Ако киселината е малко, храстите изобщо няма да плододават, а листата им ще стават светлозелени. Ако нямате торфена почва, трябва да изкопаете по-голяма яма и да замените субстрата с пясък и торф.

Засаждане на сянка. Боровинката е сенкоустойчиво растение и расте прекрасно и на сянка, но не плододава. А плодовете, които се появят по изключение, ще бъдат кисели. Боровинката трябва да се намира под слънчевите лъчи, на защитено от вятъра място.

Внасяне на органични торове. Угнилият оборски или птичият тор не трябва да се внасят около боровинката. В тях има прекалено много азот и той може да изгори растенията. Внасяйте само минерални торове.

Нередовно подхранване. Ако не внасяте редовно минерални торове, то храстите ще отслабнат, ще станат хилави и няма да растат добре. Използвайте по 70-80 г на храст азотни торове три пъти в годината, както и калиев сулфат, суперфосфат, магнезиев сулфат и цинков сулфат. Фосфорните торове могат да се внасят през лятото и есента, по 100 г на храст. Магнезиевият сулфат се използва веднъж, по 10-15 г на храст, цинковият – веднъж, но само по 2 г.

Рядкото поливане. Боровинката е много влаголюбива. Не трябва да допускате пресъхване. Поливайте я два пъти на седмица, по 1 кофа на всеки храст. Много полезно е и да мулчирате със слама. В горещините трябва не само да напоявате, но и да опръсквате сутрин и вечер с вода.

Предшествениците. Боровинката не понася зеленчукови предшественици, особено ако преди тях сте използвали оборски тор и друг вид органика. Най-добре се чувства се многогодишни треви.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА