45 кг мляко е нормата при обвързаното подпомагане за автохтонни породи овце и кози

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Стопаните с автохтонни породи овце и кози ще трябва да реализират 45 кг мляко, за да могат да получат обвързано подпомагане, или ще е необходимо да реализират 0,25 ЖЕ животни, родени в стопанството – за клане, износ или продажба в други стопанства. Това е предвидено в проект на интервенция, която беше обсъдена от тематичната работна група за Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони през периода 2023-2027 г.

Без преходна национална помощ

За млечни породи е необходима реализация на 90 кг. мляко или 45 кг мляко и 0,25 животни, родени в стопанството – за клане, износ или продажба в други стопанства. За месодайни породи се изискват 0,5 ЖЕ животни родени в стопанството – за клане, износ, вътреобщностна търговия или продажба в други стопанства. Не се допуска едновременно подпомагане за едно животно по тази схема и по схемата за преходна национална помощ. Също така не се допуска реализация за фуражно мляко.

Допустими за подпомагане са земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 50 и повече овце-майки от една порода под селекционен контрол и/или 20 и повече кози-майки от една порода под селекционен контрол. Необходимо е животновъдните обекти в стопанството, отглеждащи млечни породи животни, да са в система за контрол и мониторинг на суровото мляко. Заявените за подпомагане животни трябва да са на възраст от 12 месеца до 7 години.

Предварителна условност

Заявените за подпомагане животни трябва да са идентифицирани и регистрирани в системата за идентификация и регистрация на животните на БАБХ. Земеделските стопани трябва да продължат да отглеждат заявените овце-майки и/или кози-майки най-малко 80 дни от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.

Бенефициентите по схемите за обвързано с производството подпомагане на доходите имат задължението да изпълняват изискванията за предварителната условност.

Размерът на подпомагане се определя с оглед постигането на задоволителна добавка към по-високите нужди от подкрепа на доходите на земеделските стопани в секторите с ниска рентабилност, стимулиращ ги да продължат земеделското производство, да повишат конкурентоспособността си и подобрят пазарната си ориентация.

При определяне на размера на подпомагането с цел насочване на необходимия финансов ресурс към малки и средни ферми ще бъде приложена модулация в съотношение 1,25:1 за първите 200 допустими за подпомагане животни по схема.

Прилагането на този механизъм ще бъде прецизирано след издаването на делегираните актове.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама