22 земеделски организации искат оставката на земеделския министър и спешна ревизия на земеделската политика в България

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

Венцислав Върбанов, АЗПБ: От както започна изготвянето на декларацията много организации се присъединиха към нея

В отговор на сериозните предизвикателства в селското стопанство през последните месеци, Инициативният комитет, представляващ производителите от различните браншове в земеделието и преработката на земеделската продукция, излезе с декларация с настояване на оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев.

Ето и пълния текст на Декларацията:

Със силно убеждение в неотложната необходимост от решаване на сериозните предизвикателства пред земеделския сектор в България, ние, представители на производителите от всички браншове на земеделието и преработката на земеделската продукция, обявяваме настоящата декларация.

Във връзка със задълбочените и нерешени проблеми в последните месеци, които продължават да въздействат негативно върху селското стопанство, изразяваме нашето искане за оставка на министъра на земеделието Кирил Вътев, поради неговата категорична неспособност да се справи с организацията и прилагането на земеделската политика в страната.

Призоваваме всички колеги от различните браншове в селското стопанство – животновъди, зърнопроизводители, оранжерийно производство, плодове и зеленчуци, овощари и други, да се присъединят към ефективните протестни действия, предвидени за понеделник, 5 февруари 2024 г., с начален час 11:00 пред вратите на Министерството на земеделието.

Основното искане на протестиращите ще бъде незабавната оставка на министър Кирил Вътев. Съпътствано с това, изразяваме искането си за комплексна ревизия на националната земеделска политика, която в момента създава разрушителни последици за фермерите.

Част от проблемите, с които министър Вътев категорично не успя да се справи през последните месеци и с това напълно изгуби доверието на бранша са:

  • Неадекватната политика, свързана с вноса на земеделски продукти от Украйна
  • Липса на средства за подпомагане по украинската помощ през 2024 г.
  • Намалени ставки на субсидиите
  • Нулева законодателна инициатива
  • Липса на превенция и контрол във връзка с болестите по животните
  • Съзнателно противопоставяне на браншовите организации и толериране на удобните

Считаме, че е налице неотложна необходимост от промени и реформи в земеделската политика, с които да осигурим устойчиво и успешно бъдеще за селското стопанство в България. С оглед на настоящата ситуация в сектора и невъзможността на министър Вътев да се справи с натрупаните кризи в продължение на месеци, считаме, че е наложително секторът да бъде поет  от човек, който да се заеме  с реалното разрешаване на проблемите чрез адекватни действия.

Към този момент, организациите, подкрепили декларацията на Инициативния комитет са 23:

  1. “Обединени български животновъди“ с Председател Бойко Синапов
  2. „Съюз на говедовъдите в България“ с Председател Димитър Зоров
  3. Национална асоциация на оранжерийните производители с Председател Велин Георгиев
  4. „Асоциация на земеделските производители в България“ с Председател Венцислав Върбанов
  5. Национален съюз на градинарите в България, с Председател Мариана Милтенова
  6. Асоциация на млекопреработвателите в България, с Председател Димитър Зоров
  7. Национална асоциация на млекопреработвателите, с Председател Владислав Михайлов
  8. Национална био асоциация, с Председател Слави Трифонов
  9. Професионална асоциация на розопроизводителите в България, с Председател Христо Николов
  10. Българска оризова асоциация, с Председател Георги Видолов
  11. „Асоциация на българските биволовъди“ с Председател Мария Степанчева
  12. „Съюз на животновъдите в България“ с Председател г-жа Пенка Христова
  13. Сдружение “Развъдна асоциация на българските породи говеда – родопско късорого, българско родопско и искърско говедо“ с Председател д-р Иван Механджийски
  14. Сдружение „Развъдна асоциация на аборигенни породи овце от Западна България” с Председател Цветомир Христов
  15. “Земеделски стопани” с Председател Юлия Коюнджийска
  16. Животновъдно сдружение “Старият Балкан” с Председател Дарина Шишкова
  17. Сдружение “Асоциация на животновъдите в региона Странджа-Сакар” с Председател Христо Николов
  18. “Развъдна организация за автохтонни породи овце в България” с Председател Дарина Шишкова
  19. „Българска национална организация на зооинжинерите за развъждане на породите селскостопански животни“ с Председател Бойко Синапов
  20. “Асоциация за развъждане на Среднородопска, Каракачанска, Родопски цигай овце и Каракачански кон – Смолян” с Председател проф. д-р Цонка Оджакова – Копчева
  21. Сдружение “Организация за развъждане на цигайски, романовски и местни породи овце в Република България” с Председател Младен Колев
  22. СНЦ “Сдружение за развъждане и отглеждане на млечни овце” с Председател Димитър Добрев

 

Потърсихме за коментар един от председателите на асоциации, подкрепили протестната декларация. Ето какво коментира той за Агрозона.

“Още преди Нова година, когато протестирахме с наши колеги, настоявахме да бъде защитен бюджета по така наречената украинска помощ.Тогава, когато все още бюджета за 2024-та година не беше приет. Министър Вътев не успя да се справи с това и да защити пред Правителството тази сума по незнайни причини. Обединени български животновъди беше една от първите организации, които подкрепи кандидатурата на Кирил Вътев за министър на земеделието. Заложихме много на него, но с всичко това, което той направи до тук, той показа че не може да се справи като министър. Не успя да защити това финансово перо пред Правителството, въпреки, че условията на Европейската комисия за прилагане на помощта по украинската мярка, по регламент позволяват подпомагане до юни месец 2024 година. ЕК посочва кои са уязвимите сектори, които трябва да бъдат предвидени за подпомагане по мярката. Недопустимо е сега министър Вътев да тръгва с една или две организации и да търси средства за колегите зърнопроизводители. Ние не сме против това те е също да получат средства, тъй като всички се намираме в трудно ситуация, но да се взима от тези средства за уязвимите сектори и да се насочват към други сектори не е правилно. Всичко това са едни големи грешки на министър Вътев и разединението, което цари в момента, е благодарение именно на него”, сподели Бойко Синапов, председател на ОБЖ.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА