За трета поредна година от старта на изплащането на директните субсидии на площ за земеделие България ще бъде глобена от Брюксел заради проблеми при раздаването им. Става дума за кампанията от 2009 г., като финансовата корекция е 15.3 млн. евро. Това съобщи “Капитал Daily” и допълва, че земеделското министерство ще обжалва санкцията и до началото на юни ще изпрати обосновано искане до помирителния орган. И в предишните две години – 2007 и 2008 г., страната беше глобена заради директните плащания с общо над 44 млн. евро.
В края на април главната дирекция по земеделие е информирала България, че ще й бъде наложена глоба от 15.3 млн. евро за кампанията по директни плащания на площ през 2009 г. Основната причина е, че България не е изпълнила ангажимента си за периодично обновяване на ортофотокартите – снимки от въздуха на парцелите в страната, които се ползват при очертаването на земите, регистрирани за получаване на субсидии, както и за проверки. ЕС има изискване периодично да се заснема определен процент от територията на страната, като по този начин разплащателният орган разполага с актуална картина на парцелите, отразяваща промените при ползването на земите, и намалява риска от грешки в картите и неправомерно раздаване на субсидии. Наложената за 2009 г. глоба е третата подред за България и беше очаквана, тъй като актуализацията на ортофотокартата започна едва година по-късно. През 2007 и 2008 г. от евросубсидиите за България бяха отрязани съответно по 20 и 24 млн. евро отново заради неактуализиране на картата.
Въпреки че страната няма много полезни ходове в тази ситуация, от агроминистерството съобщиха, че все пак ще обжалват глобата. За целта до началото на юни ще трябва да се изпрати искане до помирителния орган в Брюксел, като вече е сформирана работна група от земеделското министерство и фонд “Земеделие”, която да изготви защитата. Източници на “Капитал Daily” са коментирали, че България на практика няма възможност да иска отпадане на санкцията, тъй като липсата на актуални снимки и грешки в картите е факт, но евентуално може да се бори за редуцирането й.
Самите глоби се налагат, след като чрез симулации между новите и старите карти се показва евентуално разминаване в парцелите и оттам се стига до неправомерно раздаване на субсидии. Едната възможност за страната е чрез съпоставянето на картите да се покаже, че разминаванията са сравнително малки и по този начин да настоява да не се прилага фиксираната в европравилата процентна глоба при подобно неспазване на изискванията. Изглежда, такава е стратегията и на агроведомството, тъй като от там са коментирали, че ще настояват пред помирителния орган за “намаление на предложената финансова корекция въз основа на точно изчисление на рисковете за фондовете на ЕС вместо прилагането на предложената плоска ставка за финансова корекция от 5%”. Надеждите на ведомството са глобата от 15.3 млн. евро да бъде редуцирана двойно, но дали това ще се случи трябва да стане ясно до края на годината.
България не е единствената страна в ЕС, която получи санкция за кампаниите за субсидиране. През тази година Брюксел реши да накаже Гърция, Испания, Великобритания, Малта и Ирландия за проблеми с отминали кампании по субсидиране на фермерите. Основните нарушения на тези страни са свързани със схемите за субсидиране на животновъдството, както и с недостатъчно покритие на задължителния минимум проверки на място при субсидиите за площ и налагането на санкции. Проверките в Малта откриха също, че субсидии за земеделие са давани на летище, което беше отбелязано и в доклад на Европейската сметна палата.