11 месеца затвор за фермер, внесъл незаконно чесън

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Земеделският производител Летиция Енн Уер, бивш президент на Австралийската асоциация на производителите на чесън е осъдена на 11 години затвор заради незаконния внос на близо 2200 луковици чесън от САЩ и Канада, с което е застрашила земеделския сектор в Австралия, съобщава The Guardian.

Чесънът е потенциален носител на бактерията Xylella fastidiosa , която е най-голямата заплаха за националната биологична безопасност на растенията на континента – държава.

Бактерията Xylella fastidiosa може да зарази около 200 вида различни култури, включително грозде, слънчогледи, цитрусови плодове и т.н. Освен това при много растения болестта се развива без очевидни симптоми, докато в един момент растението не започне буквално да изсъхва без причина. Xylella fastidiosa предизвика масово обезлесяване на маслинови гори в Италия през 2015 г. Това засегна силно градинарския сектор и причини големи икономически щети. Този опасен патоген е в центъра на вниманието на всички фито-карантинни служби по света.

Летиция Енн Уер не само е внесла без надлежно разрешение луковици от американски и канадски чесън 21 пъти в рамките на 18 месеца, но и дори е инструктирала доставчиците да маркират чесъна като семена за градината. Тя се призна за виновна миналата седмица по 10 обвинения и подаде оставка като президент на Австралийската асоциация на производителите на чесън.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА