Почитат чесъна на две места в България

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Фестивал на чесъна ще има в Радомирско, в Попово правят празник

Стопани и гости на две населени места в страната по едно и също време ще почетат чесъна като храна и лекарство.

Първият Фестивал на чесъна ще се проведе в с. Долни Раковец, Радомирско в рамките на 30 септември и 1 октомври т. г. Организатори са местното кметство и организацията “Здраве в скилидка”. Идеята е на млади семейства с корени от Долни Раковец, завърнали се в родното си село и занимаващи с отглеждането и производството на традиционния за населеното място продукт.

Стартът на фестивала ще бъде даден в 10:00  часа сутринта на 30 септември. На него ще се представят както местни, така и гостуващи производители, занаятчии и творци, съобщава Дарик.

Освен чесън, на щандовете ще бъдат подредени още кулинарни изкушения и печива, млечни продукти, мед, арт изделия и други.

Организаторите са предвидили много игри, и състезания за присъстващите. Двата фестивални дни ще са съпътствани от богата фолклорна програма.

Празник на чесъна под мотото „Чудото на чесъна – храна и лекарство“ пък ще бъде отбелязан на 1 октомври т.г. в с. Садина, община Попово. Населеното място е с дългогодишни традиции в отглеждането на чесън. От поколение на поколение в селото се предава един сорт чесън, който е с много по-добри вкусови качества. Организатори са кметството на село Садина, НЧ „ Съединение – 1889“ с. Садина и с подкрепата на Община Попово под патронажа на кмета на Попово д-р Людмил Веселинов. Целта на събитието е да се популяризира производството на българския чесън от Садина.

Програмата включва кулинарен конкурс в четири категории: топло предястие, студено предястие, основни ястия и тестени изделия с чесън; изложба – базар на чесън и продукти с чесън; кръгла маса по проблемите за производство на чесън; беседа за ползите от употребата на чесън; изложение на техника, която може да се използва при производството на чесън.

Едновременно с това ще има и фолклорна програма, в която ще вземат участие певчески и танцови фолклорни групи за автентичен и обработен фолклор, клубове за народни танци от 16 населени места. Броят на участниците е около 260.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА