Зимнина без пестициди – мисията е възможна

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
6 Минути

Как да пазаруваме плодове и зеленчуци и как да ги съхраним за зимата

С настъпването на есента все повечето от нас се замислят за приготвянето на зимнина. Това е не само традиция, но и чудесен начин да се запази вкуса на лятото и да осигурите на семейството си здравословна и вкусна храна през студените месеци. Но как да се уверим, че нашата зимнина е не само вкусна, но и безопасна за консумация?

Туршиите си остават традиционен и ценен източник на незаменими вещества, които не бива да пренебрегваме. За да консумираме спокойно това богатство и с чиста съвест да предлагаме от него и на децата си, е добре да подберем качествени плодове и зеленчуци, свежи, чисти и проверени за остатъци от пестициди.

Обработвайте зеленчуците умно

При подготовката било то на зимнината или на свежата салата, е важно да се погрижим за отстраняването на остатъците от пестициди. Първият начин е като изплакнем плодовете и зеленчуците под течаща топла вода за една минута или повече – това ще помогне за премахване на остатъците по повърхността на плодовете или зеленчуците. Имайте предвид, че този метод може да не отстрани всички пестициди. Проучванията показват, че изплакването на доматите с вода намалява остатъците от пестицида хлорпирифос с 41%, но от друга страна, изплакването на аспержите премахва само 24% от химикала. Изплакването на зелето с топла вода пък премахва 93% от карбофурана – друг често срещан пестицид .

Друг начин за намаляване на употребата на пестициди е да изрежете или откъснете кожата и листата на плодовете и зеленчуците. Разбира се, въпреки че това не е решение за всички видове продукти, можете все пак да използвате метода за ябълки, круши, картофи и др.

Проучванията също показват, че остатъците от пестициди се намаляват с 18–71% след варене, 36–100% след бланширане и 25–60% след пържене. Това означава, че готвенето на зеленчуци предпазва от поглъщането на твърде големи количества остатъци от пестициди .

Ето още няколко съвета към домакинствата, които следят безкомпромисно за качеството на продуктите, които слагат на трапезата:

  • Освен щателното измиване, е добре да оставяме плодовете и зеленчуците накиснати в съд с 10% разтвор на сол и вода за 20 минути.
  • Добра идея е също така да смесим оцет и вода в съотношение 1:4. С този разтвор пръскаме плодовете и зеленчуците и редуцираме следите от някои разпространени пестициди .
  • Содата за хляб е чудодейна съставка в натуралните почистващи препарати – безопасна и ефективна. Така тя се явява отлично решение и за почистване на хранителни продукти. Някои проучвания показват, че содата може да премахне от 66,7% до 98,9% от пестицидите в храните .

Пазарувайте отговорно

Важно е да имаме предвид, че по данни от 2023 г. остатъците от пестициди са най-често съобщаваната категория за опасност при храните според Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи RASFF към Европейската комисия  – въпреки  отчетения спад от 24% в сравнение с 2021 г. и от 5,5% в сравнение с 2022 г. Без изненада най-често съобщаваната продуктова категория в това отношение са плодовете и зеленчуците. В този смисъл е особено важно да пазаруваме само от места, където контролът над плодовете и зеленчуците е строг и надежден.

Хапка Смисъл

След като сме подбрали качествени зеленчуци и плодове, идва ред на добрата рецепта, а какво по-хубаво от една домашната туршия, която е добър заместител на свежата салата през студените месеци.

Необходими продукти:

  • 400 г корнишони
  • 300 г карфиол
  • 300 г морков
  • 20–30 зърна бахар
  • 10 семена карамфил
  • 50 г черен пипер на зърна
  • 3 глави чесън, обелен на скилидки
  • 1 връзка копър
  • 2 л ябълков оцет
  • 200 г сол
  • 10 дафинови листа

 

Започваме със саламурата за туршията. В дълбок съд наливаме равни количества оцет и вода, добавяме солта, карамфила, черния пипер и дафиновия лист. Разбъркваме и изчакваме саламурата да заври. Засичаме 5 минути след завирането, след което отместваме от котлона. Това количество саламура е подходящо за приготвянето на 4-5 еднолитрови буркана.

Приготвяме бурканите, като нарязваме морковите и карфиола на тънки филийки и редим зеленчуците в тях. Добавяме няколко зърна бахар и черен пипер.

Друг вариант е да направим традиционната за българската трапеза туршия от краставички. За тази цел ги нареждаме изправени в буркана и добавяме малко копър и чесън. Накрая заливаме бурканите с топлата саламура и така имаме готова и прясна туршия, която трябва да се консумира в рамките на една седмица.

Не забравяйте, че всеки буркан носи аромата на домашния уют и традиция, а когато храната е споделена с близките, вкусът ѝ е още по-неповторим.

Източници:

InterImage; pmc.ncbi.nlm.nih.gov; naturopathy-uk.com; Comparison of Different Home/Commercial Washing Strategies for Ten Typical Pesticide Residue Removal Effects in Kumquat, Spinach and Cucumber – PMC; food.ec.europa.eu

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама