Земеделските производители се събират на Девета Национална среща, организирана от АЗПБ

Деветото издание на Националната среща на земеделските производители ще се състои на 15 и 16 февруари 2023 г. Новата година идва с нови правила за земеделските производители, а с нея след двугодишна пауза се завръща и организираната от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) Национална среща.
В духа на промените, мястото, на което ще се проведе форумът също ще бъде по-различно. Земеделци, представители на бизнеса, гости от Европейската комисия и Европейския парламент, държавни органи, неправителствени организации и спонсорите на събитието ще бъдат посрещнати в новооткрития комплекс Kings` Valley, намиращ се в Казанлъшките минерални бани.
За пореден път, Националната среща ще бъде център на събитията в земеделския сектор, като в два поредни дни ще предложи нов подход, за да отговори на предстоящите промени в сектора и да потърси най-добрите решения в полза на бранша.
През 2022 г. под пара се довършваха не един, а два ключови документа, върху които ще се базира земеделието през следващите 5 години
Изправени пред редица промени, завишени екологични изисквания, нови условия за получаване на субсидии, фермерите трябваше да изпреварят времето, съобразявайки се с настъпващите промени в началото на селскостопанската година, още преди Стратегическият план на България да влезе в сила официално в началото на 2023 г.
Гласът на земеделци и животновъди, асоциации и браншови организации остана да звучи като ехо в пустинята, докато разписаните интервенции, притиснати от крайни срокове излетяха към Европейската комисия, очаквайки своето одобрение. И въпреки спазения срок за изпращане на Стратегическия документ, бяха ли взети най-добрите избори за бранша, който ще бъде поставен като нестинарка върху горещата жар на взетите решения?
Без инвестиции за напояване в Националния план за възстановяване и устойчивост
В същото време, надеждите на земеделците за подобряване на конкурентоспособността чрез напоителни съоръжения бяха попарени и предвидените средства за рехабилитация и възстановяване на хидромелиоративния фонд в страната по Националния план за възстановяване и устойчивост се изпариха. На този фон възможностите за земеделските производители се стопяваха, докато изискванията към тях се изстрелваха все по-високо. И така парите за възстановяване на напояването останаха само хубава идея от миналото, която не успя да намери своя път на реализация, оставяйки сектор земеделие един от отраслите, в който средствата за инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост са орязани най-много.
Като капак българските земеделци станаха жертва на „приятелски огън“. И докато “коридорите на солидарността” помагаха на Украйна да изнесе своите земеделски суровини към страните от Третия свят, се оказа, че често житото и слънчогледа пътуват до нашите складови бази и маслобойни. В резултат на това цената им падна драстично, а родните стопани се оказаха с непродаваеми суровини. Засегнати от безмитния внос бяха не само зърнопроизводителите, но и животновъдите, овощарите и зеленчукопроизводителите.
Опазване на околната среда
На фона на икономическата и пазарна нестабилност, земеделските производители ще трябва да мислят не само за осигуряване на продоволствената сигурност, но и за опазването на природата и новите екологични норми, които ще трябва да прилагат.
По време на Националната среща на земеделските производители, земеделци и животновъди ще потърсят отново пътя към успеха и устойчивостта, търсейки симбиоза между бизнес, природа и политика. И както гласят думите, изписани върху сградата на Народното събрание и спазвайки завета на Кубрат, ще потърсят силата на съединението, защото когато сме заедно сме най-силни.