Земеделски производители и застрахователи на път да се споразумеят

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Има шанс фермерите да получават обезщетение за повредени от градушки плодове, дори когато не са паднали на земята

Земеделските производители и застрахователите са на път да се споразумеят по основни пунктове на застраховането на земеделска продукция. Това стана ясно след бурни дебати при втората среща между Асоциацията на земеделските производители в България представлявана от Христо Цветанов, председател на АЗПБ и фермерът Красимир Кумчев, и зам. председателят на УС на Асоциацията на българските застрахователи Коста Чолаков, както и директорите на агродирекциите в над десет водещи застрахователни компании.

Работна група от двете страни ще изготви предложения за промени в наредбата за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция, която да удовлетворява двете страни и ще я предложи на Министерство на земеделието. Тежестта на застраховането трябва да се разпредели между земеделските производители, застрахователите и държавата, е изводът до който стигнахме по време на срещата, коментира Красимир Кумчев, който е участвал в изготвянето на наредбата. Тази пролет заради ранните слани пострадаха 70% от черешовите му насаждения. Кумчев обясни, че два са основите пункта, които касаят исканията за промени. Земеделските производители се интересуват от промяна на периодите на застраховане срещу слани, които да бъдат изтеглени в началото на април като се визират основно черешите, вишните, прасковите, каойсиите и сливите. Вторият акцент е свързан с отчитането не само на количествените, а и на качественитке щети, в резултат на застрахователни събитияа като градушки, урагани , бури и т. н. Става дума за това че застрахователите признават за щета само падналите на земята плодове, а след градушка, например, голяма част от плодовете са нарнени и цените им значително падат, обясни Кумчев. Стигнахме до извода, че за да се заинтересоват застрахователите, е необходимо от една страна да се увеличи тарифното число, което в момента е 6, и е твърде ниско за тях. Това означава, че при застраховка от 1000 лв, земеделският производител плаща премия от 60 лв., като половината от сумата се поема от ДФЗ. Необходимо е поне два пъти да се увеличи тарифното число, за да се заинтересуват застраховетелите. Това пък ще увеличи интереса и към държавната помощ от страна на фермерите, които в момента нямат изгода се възползват от нея, тъй като застрохаветелните компании не им предлагат застраховане в адекватно време. Ако наредбата се промени в тази посока, това означава че фермерите ще платят по- висока застраховка, но за сметка на това ще имат сигурна и адекватна компенсация срещу евентуални щети. Производители и застрахователи са стигнали до извода, че като критерий за пострадали плодове е разумно и логично да се ползват европейските норми за качество на плодовете и зеленчуците. Когато има отклонение от нормите и повредите са в резултат на застрахователни събития, а не на фермерска небрежност, то земеделците могат да бъдат обезщетявани дори и когато плодовете не са на земята. Едно от предложенията, които смятаме да отправим към държавата е, тя да поеме обезщетенията, които са над 50% , а тези до 50% съответно застрахователните компании. От държавно подпомагане обаче според нас трябва да бъдат лишени фермерите, които не се застраховат, коментира Кумчев.

Светлана Трифоновска

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА