Земеделието в Габер се възражда с европейски средства

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Село Габер се намира близо да границата ни със Сърбия, в местността Бурел на 765 м надморска височина. Име­то на населеното място произхожда от гората от габъри, която се намира над него. Близо до Габер е преминавал древният римски път Виа Диагоналис, а днес местността дарява гостите на селото със спокойствие, модерни удоб­ства и с чудните изненади на дивата природа.

В това тихо село има няколко ресторанта и модерен плаж с басейн. Иглолистните гори над селото са пълни с диви цветя, билки и гъби, сред които има някои редки видове, включени в “Червената книга” на България. Лов­ната дружинка в Габер пък е основна движеща сила за културния живот на селото.

Два православни храма

Неделишкият манастир „Св. Атанасий” е на 8 км от се­лото. По време на турското робство той е бил разрушен напълно, но там е имало лековит извор, благодарение на който сляпата дъщеря на местния бирник прогледнала. Като благодарност през 1846 г. турчинът дарил средства за възстановяването на манастира. В последствие по времето на социализма там са гледали животни и след това е западнал. Днес църквата и монашеското крило са ремонтирани напълно и там живее отец Макарий. В селото има още един православен храм „Света Троица”, чието строителство продължава до 1932 г. и се осъщест­вява единствено с труда и помощите на габерци. Мястото, където е избрано да бъде построен, се вижда от всички села наоколо чак до съседна Сърбия. Съборът на селото е на църковен празник Света Троица.

В Габер има къща за гости, собственост на най-големия земеделски производител в областта. Там може да се от­седне за 30 лв. на вечер в двойна стая, а при предва­рителна резервация се прави отстъпка от цената. Земе­делието тук се възражда с европейски средства, каза за „Агрозона” Тодор Тодоров, кмет на село Габер и монтьор на електроуреди и мотори. Основният земеделски произ­водител в района е направил с европейски средства за­творен цикъл на производство и реализация предимно на технически култури и дава работни места на двадесетина жители на селото.

Евроотпечатък

Агрозона
Статията е публикувана в брой 70 на списание “Агрозона”

С европейски средства са обновени напълно двата пло­щада в Габер. С бюджета на кметството от 2 500 лв. на година тези ремонти нямаше да се случат никога, обясня­ва Тодор Тодоров. „Сега се надяваме с нови европейски средства да обновим уличното осветление. 50 хил. лв. са разходите ни за ток на година. Ако успеем да спечелим с проект, ще намалим с 30% разходите ни за осветление и ще може да пренасочим спестените пари за благоустрой­ство.”, споделя плановете си младият кмет. До 1983 г. Габер беше община, но в последствие през годините на­селението намалява и от 1 500 души население днес са само 500 жители. От десетки години основен поминък за местните хора е добивът на лигнитни въглища в мина на 3 км от селото, където работят около 60 души.

Забележителна за селото е колекция от шарени, добре запазени носии, които може да се видят безплатно в ет­нографската сбирка в читалището. Днес традиционните занаяти тук не са живи, но артефакти за тях са запазени в тази сбирка.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама