Заради салатите Гърция може да остане без глухарчета

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В южната ни съседка проучват метода на хидропониката за отглеждане на билката

Средиземноморският басейн е дом на много диви растения, които често се включват като храна в диетата на хората. Сред тях са лечебното глухарче и гърленовидната рейхардия – две билки от семейство Сложноцветни, традиционно използвани сурови или варени, както и като лечебни растения.

Глухарчето и рейхардията са богати на хранителни вещества, антиоксиданти и множество биоактивни съединения като органични киселини, захари, феноли, токофероли, мастни киселини и др. Тези растения са важни съставки в здравословната средиземноморска диета, пишат в портала mdpi.com

Тъй като потребителите сега търсят храни с положителни ефекти върху здравето и известен произход, тази тенденция възроди интерес към дивите ядливи видове.

В този контекст търговското отглеждане на диви ядливи видове при контролирани условия е от съществено значение за минимизиране на риска от неподходящо събиране на диви растения.

Следователно, подобно на други диви ядливи видове, глухарчето и рейхардията имат потенциал както във фармацевтичната, така и в хранителната индустрия, тъй като техните екстракти могат да се използват като алтернативни консерванти или като съставки във функционални храни.

Затова проект проучва отглеждането на тези култури в хидропонни условия.

Хидропониката има няколко предимства през останалите начини за отглеждане на подобни растения

Чрез хидропоника могат да се получат ароматни лечебни растения с подобрени фитохимични-фармакологични свойства чрез стимулиране на вторичния метаболизъм на растенията чрез подходяща манипулация на минералното хранене или прилагането на метода на умерена соленост.

Контролът на рН на хранителния разтвор е важна задача в безпочвените системи, тъй като не само регулира растежа на растенията, но и производството на сухо вещество и други характеристики.

„Резултатите от това проучване показват, че глухарчето и рейхардията са подходящи за успешно отглеждане в хидропонна система. И двата вида показаха способността да се адаптират към хранителни разтвори с киселинни или неутрални нива на рН (4.0, 5.5 и 7.0), въпреки че използването на рН 5.5 беше по-благоприятно. В допълнение, глухарчето показва по-висока адаптивност към рН 4,0 в сравнение с рейхардията, което пък доказва наличието на ефективен защитен механизъм в първия случай. Въпреки по-ниските добиви на реколта при ниски стойности на рН, тази конкретна обработка подобри повечето от качеството и диетичните характеристики на двете изследвани растения, което е важно за приемането от потребителите като нови / допълнителни листни зеленчуци за консумация от човека и особено за използване в хранителната промишленост за създаване на функционални продукти ”, заключават авторите.

 

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА