Заради 18 огнища на птичи грип у нас унищожиха над 600 хил. птици

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

През 2021 г на територията на ЕС са засегнати над 37 млн. пернати

През 2021 г са установени общо 18 огнища и случаи на високопатогенна инфлуенца по птиците в България, 14 от които са при домашни птици, 3 при диви птици и 1 при птици в плен и са засегнати общо 601 686 птици. В два обекта за кокошки-носачки заболяването е установено и през сезон зима-пролет и през сезон есен-зима, коментират експерти в Годишен доклад за епизоотичната обстановка по отношение на някои опасни болести по животните в България, съседни страни и членки на ЕС, подготвен от земеделското министерство.

Засегнатите обекти са основно за кокошки носачки – 6, патици – 2 за пекински патили и 1 за патици за гушене, лични стопанства -2 и 1 обект за бройлери, като тази година основно са засегнати кокошевите птици. От началото на 2021 г на територията на Европа общият брой на обявените огнища на заболяването птичи грип е 4193, от които 1756 са при домашни птици. Само в огнищата са засегнати общо 37 801 790 птици, като редица държави предприеха принудително превантивно умъртвяване в птицевъдни обекти в ограничителни зони. 2437 са огнищата при диви птици и отглеждани диви птици в плен.

Засегнати са 32 държави, като в осем от тях – Австрия, Босна и Херцеговина, Гърция, Латвия, Люксембург, Република Сърбия, Испания и Швейцария през 2021 г заболяването е установено само при диви птици, като в Австрия и Латвия броят на установените случаи е значителен, което показва много добра система за надзор. Най-много са огнищата при домашни птици във Франция – 504, следвана от Полша – 402, Италия – 296, Германия – 252 и Унгария – 91, а при диви най-много огнища са установени в Германия – 1261, следвана от Дания – 278, Нидерландия – 192, Швеция – 122 и Полша – 98.

През есенно-зимния сезон на 2021 г в Европа отново се наблюдава силно влошена епизоотична обстановка по отношение на заболяването, тъй като напрежението на вируса в популацията на дивите птици е значително увеличено и основно циркулира щам H5N1. Засегнати са много, включително и големи индустриални птицевъдни обекти (общо 567 огнища са в обекти за домашни птици от октомври), някои от които с високи мерки за биосигурност. Европейската комисия призова всички държави-членки да предприемат засилени мерки за биосигурност, отглеждане на птиците на закрито и повишаване на осведомеността сред заинтересованите страни по отношение на заболяването. Във връзка с усложнената епизоотична обстановка специално внимание следва да се обърне на надзора при домашни и диви птици с цел ранно откриване на заболяването на територията на България, коментират експертите.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама