Започва преброяването на зимуващите водолюбиви птици

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

От днес започва преброяването на зимуващите водолюбиви птици у нас. Преброяването на водолюбивите птици се извършва за 23 –ти път. В рамките на три дни, до 13 – ти януари, ще бъдат посетени всички водоеми в страната. Това е европейска инициатива и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, което дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и местата, където те зимуват.

Радио “Добруджа” съобщава, че в Добричка област се обследват водоемите около селата Одринци, Козлодуйци, Смолница, Оногур и Абрид, позовавайки се на природозащитника Валентин Катранджиев. Броенето на птиците утре ще продължи в районите на Дуранкулашкото и Шабленското езера. “Спазваме този маршрут на преброяване от 2000 година”, допълва Валентин Катранджиев. До момента няма регистрирани водолюбиви птици в тези села, защото водоемите са замръзнали, допълва той. Обикновено те се наблюдават в района на езерата на Шабла и Дуранкулак.

В България ще бъдат обхванати над 200 територии, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички водоеми във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. „Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, коментира Йордан Христов от БДЗП, национален координатор на преброяването.

Резултатите досега показват, че значително по-малко са птиците, които зимуват у нас. Така например през 1997 г. са регистрирани общо над 703 хиляди индивида водолюбиви птици в цялата страна, а през зимата на 2012 г. бяха регистрирани едва 25% (около 274 хиляди). Наблюденията за определени видове показват, че те предпочитат да зимуват далече на север от нашата страна, където температурите са по-ниски и благоприятни за тяхното съществуване.

Към момента в страната ни зимуват около 20 000 от световно застрашените червеногуши гъски, което е близо 40% от всички червеногуши гъски в света. В края на изминалата година у нас е регистрирана трипръста чайка, която е рядък вид, установявана в страната по-малко от 10 пъти.

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, къдроглавият пеликан и много други. През студени зими в България е дом на 70% от световната популация на червеногушата гъска и до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска. Също така, близо 20 на сто от популацията на малкия корморан зимува по нашите земи.

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в световен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА