Започва преброяването на зимуващите водолюбиви птици

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

От днес започва преброяването на зимуващите водолюбиви птици у нас. Преброяването на водолюбивите птици се извършва за 23 –ти път. В рамките на три дни, до 13 – ти януари, ще бъдат посетени всички водоеми в страната. Това е европейска инициатива и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, което дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и местата, където те зимуват.

Радио “Добруджа” съобщава, че в Добричка област се обследват водоемите около селата Одринци, Козлодуйци, Смолница, Оногур и Абрид, позовавайки се на природозащитника Валентин Катранджиев. Броенето на птиците утре ще продължи в районите на Дуранкулашкото и Шабленското езера. “Спазваме този маршрут на преброяване от 2000 година”, допълва Валентин Катранджиев. До момента няма регистрирани водолюбиви птици в тези села, защото водоемите са замръзнали, допълва той. Обикновено те се наблюдават в района на езерата на Шабла и Дуранкулак.

В България ще бъдат обхванати над 200 територии, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички водоеми във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. „Тези проучвания са особено важни и актуални в контекста на темата за климатичните промени, която е на дневен ред в момента навсякъде по света и която засяга всеки от нас”, коментира Йордан Христов от БДЗП, национален координатор на преброяването.

Резултатите досега показват, че значително по-малко са птиците, които зимуват у нас. Така например през 1997 г. са регистрирани общо над 703 хиляди индивида водолюбиви птици в цялата страна, а през зимата на 2012 г. бяха регистрирани едва 25% (около 274 хиляди). Наблюденията за определени видове показват, че те предпочитат да зимуват далече на север от нашата страна, където температурите са по-ниски и благоприятни за тяхното съществуване.

Към момента в страната ни зимуват около 20 000 от световно застрашените червеногуши гъски, което е близо 40% от всички червеногуши гъски в света. В края на изминалата година у нас е регистрирана трипръста чайка, която е рядък вид, установявана в страната по-малко от 10 пъти.

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, къдроглавият пеликан и много други. През студени зими в България е дом на 70% от световната популация на червеногушата гъска и до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска. Също така, близо 20 на сто от популацията на малкия корморан зимува по нашите земи.

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в световен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама