Зам.-министър Вергиния Кръстева: Градското земеделие е фактор в съхраняване на биоразнообразието

Георги Узунов
Георги Узунов
1 Минути

Градското земеделие може да допринесе за съхраняване на биоразнообразието и за формиране на зелени пояси около градовете, които чувствително да повишат качеството на градската околна среда. Това каза заместник-министър Вергиния Кръстева по време на откриването на Конференция  „Зелени градове за устойчива Европа“. Урбанизацията е свързана с негативи като  застрояване на обработваеми площи край градовете и повишена консумация на ресурси, предвид увеличаване на броя на населението. Решението на проблема се крие в създаването на връзки между производителите в аграрните зони и потребителите в града и все по-успешното позициониране на фермерски пазари.

Зам.-министър Кръстева подчерта, че основен приоритет на общините е да се привличат и насърчават заинтересованите страни да участват в процесите на разработване и прилагане на екологични политики. По този начин ще се подобри качеството на въздуха, почвите и водите и ще се ограничи замърсяването на градската среда. “Не само София, но и останалите големи градове в България, разполагат с голям природен капитал, който все повече се развива и превръща в конкурентно предимство по отношение на зелената икономика.”,каза Кръстева. Градовете ни имат сериозен потенциал да се превърнат в едни от зелените градове на Европа с помощта на подходящите стратегии и планиране.

 

Снимка: МЗХГ

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА