Зам. министър Христанов: Планираме намаляване на ДДС на храните на 7%

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Министерство на земеделието и Министерство на финансите обсъждат намаляване на ДДС ставката за хляб, плодове и зеленчуци на 7%. Това съобщи в интервю за Агрозона зам. министърът на земеделието Иван Христанов.

„По отношение на ДДС има доста конфликтни позиции. Те се отнасят най-вече до това дали мярката ще изпълни предназначението си. Ако с намаляване на ДДС на храните целим редуциране на цената на хранителните продукти за крайните потребители и това е резултатът, към който се стремим, в момента изследваме тази хипотеза“, заяви зам. министър Христанов.

„Ще доведе ли намаляването на ДДС на храните до видимо и трайно намаление на цените на хляба, плодовете и зеленчуците е въпросът, чиито отговор търсим. За съжаление все още няма недвусмислен отговор. Очакваме от МФ в близките дни да ни представят рамката, върху която работят и механизмите, които се опитват да създадат, за да бъде постигната тази цел“, допълни още той.

МФ ще отчете и изчисли предполагаемите загуби на приходи за държавата заради по-ниското ДДС, както и евентуалните приходи, които се очаква да постъпят в бюджета заради очакваното изсветляване на сектора

Подкрепа за земеделските производители

„Другият позитивен ефект би бил, ако маржът, който се отвори от намаляване на ДДС, приемайки, че крайната цена не се промени все пак да отиде при земеделските производители. Това би било форма на стимул за тях, тъй като ще имат увеличена доходност, биха могли да преминат през кризите с по-голямо спокойствие, но за съжаление и за това няма гаранции“, коментира зам. министърът.

„Най-голямото притеснение на МЗм и МФ е този марж да бъде обран по средата и да не стигне нито до оригиналните производители на стоки нито до крайните потребители на тези хранителни стоки“, отбеляза Христанов.

Вероятно намаляването на ставката на ДДС на храните ще бъде приложена при актуализация на бюджета.

Редица земеделски производители се обявиха с подкрепа на подобна мярка за диверсификация, като я обявиха за една от най-ефективните антикризисни мерки, които от части ще спомогнат за преодоляване на затруднената ситуация, в която се намират много фермери в следствие на пандемията от COVID-19, увеличените цени на суровините, електроенергията и горивата.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА