АЗПБ настоява за пълна забрана на имитиращите продукти и държавни стандарти за храните

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Асоциацията предлага мерки за защита на потребителите и подкрепа на българските производители

В контекста на обществената значимост на темата за цените в агрохранителната верига и справедливото разпределение на добавената стойност, Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) представи своята позиция за справедливото разпределяне на добавената стойност в агрохранителната верига и цените на храните.

На проведени дискусии за растящите цени на храните, организирани от парламентарните групи на БСП-Обединена левица и ДПС-Ново начало, АЗПБ изложи своите предложения за справяне с проблема. Дискусията предизвика широк обществен интерес и постави началото на дебат за необходимите промени в агрохранителния сектор. На срещите присъстваха и представители от Българската агрохранителна камара (БАхК).

От АЗПБ настояват за въвеждането на държавни стандарти, забраната на имитиращите продукти и засилен контрол. Това са ключови инструменти за защита на потребителите, стимулиране на местното производство и осигуряване на прозрачност и справедливост в хранителния сектор.

„Забраната на имитиращи продукти ще предотврати подвеждащото етикетиране и маркетинг, при което потребителите често купуват продукти с по-ниско качество, вярвайки, че са натурални или традиционни храни. Въвеждането на държавни стандарти за основните хранителни продукти ще осигури ясни изисквания за състав, качество и производство, което ще гарантира по-висока сигурност за потребителите и ще предотврати вноса и разпространението на нискокачествени или опасни храни, особено за вноса от трети страни,“ заяви председателят на Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) Венцислав Върбанов.

Според него стриктният контрол върху изпълнението на стандартите ще осигури по-голяма прозрачност по цялата верига – от производителя до потребителя, намалявайки риска от измами и манипулации с продукти, които не отговарят на реалните очаквания на клиентите.

„В момента много производители предлагат продукти с намален грамаж, по-ниско качество или подменени съставки, без това да бъде ясно обозначено. Държавните стандарти и контролът върху спазването им ще предотвратят подобни практики и ще осигурят по-честна конкуренция на пазара,“ сподели още Върбанов.

От АЗПБ предлагат и разработване на нови национални схеми за качество и насърчаване/подкрепа на тяхното прилагане, включително засилване прилагането на ЕС схемите за качество у нас. От Асоциацията настояват за въвеждането на механизми за запазване на разпознаваемостта на българските продукти, като същевременно се гарантира ясна дефиниция за „български продукт“ с точни критериите за произход, вложени суровини и собственост на капитала.

„Бихме искали да подчертаем, че за земеделската общност в България основна тема и предизвикателства остават конкурентоспособността, повишаването на производителността и перспективите за развитие в тези несигурни времена на икономическа и геополитическа криза,“ заявиха от Асоциацията.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама