Законодателите в Швейцария отлагат старта на селскостопанската политика за 2022 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Новата селскостопанска политика на Швейцария ще започне да се прилага най-рано през 2022 г. Размерът за подпомагане на земеделието и животновъдството в страната ще се запази и през 2021 година, но фермерите ще трябва да отговарят на повече изисквания свързани с опазването на околната среда и хуманното отношение към животните, съобщи schweizerbauer.ch.

Заради кризата с коронавируса обсъжданията на новата селскостопанска политика в Комисията по икономика и финансова политика на Федералния съвет се забавиха, но законодателният орган на страната продължава работа и през август.

Комисията по икономика и данъци на Федералния съвет– законодателният орган на страната- публикува доклад за оценка на проекта на новата селскостопанската политика на страната. В него се препоръчва бюджетната част на тази политика да бъде подобрена и да бъде следван холистичен подход.

С 6 на 4 гласа и 1 въздържал се, Комисията по икономика и данъци одобри предложение, което изисква от Федералния съвет да разгледа три проекта на укази – Закона за земеделието, Федералния закон за земеделските земи и Закона за болестите по животните. Разглеждането на Селскостопанската политика се преустановява, докато Федералният съвет не изпълни препоръките на комисията с доклад, и докато не подобри разпределението на финансовите ресурси за селското стопанство за периода от 2022 г. до 2025 г.

Точките, които комисията препоръчва да бъдат подобрени, са свързани с допълнителните и по-високи изисквания към селското стопанство, по-ниски директни плащания, мерки за компенсации на загубите вследствие на понижение на цените на селскостопанската продукция и спада в доходите.

Малцинството членове на комисията е против забавяне на селскостопанската политика. Според тях е необходимо спешно да се създаде стабилна правна рамка за селските стопани, които са под силен натиск. Пропуска се възможността, селското стопанство да се подготви своевременно за многобройните международни развития и екологични предизвикателства, с които неизбежно ще трябва да се сблъска през следващите години, според членовете на комисията.

На 27 август Държавният съвет, по препоръка на комисията, ще гласува искането за забавяне на земеделската политика, както и за промени във финансовата част на политиката.

В доклада озаглавен „Насоки за бъдещата селскостопанска политика“ Комисията препоръчва да бъдат подобрени следните аспекти на тази политика:

  • Мерки за поддържане на степента на самодостатъчност
    • Разширяване на селскостопанската политика към цялостна политика за здравословно хранене и устойчиво производство на храни;
    • Затваряне на циклите на производство и потребление на всички храни, доколкото е възможно, по цялата верига на стойността, включително консумацията;
    • Намаляване на сложността и съсредоточаване върху най-ефективните инструменти на селскостопанската политика; Намаляване на административната работа за селското стопанство и намаляване на администрацията както на федерално ниво, така и на ниво кантони.
    • Създаване на условия за възможно най-голяма предприемаческа свобода и икономически перспективи за селското стопанство и хранителната промишленост.
    • Намаляване на изкривяванията в конкуренцията между вътрешното производство и вноса, като се вземат предвид международните задължения.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА