Задържаха системен бракониер, убил и препарирал над 20 вида защитени птици и бозайници

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

При съвместна акция на представители на ОД на МВР Разград и Държавно ловно стопанство „Воден–Ири Хисар“ е задържан бракониер с инициали Р. К. При проверка в дома на нарушителя, разпоредена от Районна  прокуратура Разград,  са открити замразени трупове и препарати на над 20 вида  защитени птици и бозайници. Сред тях има видове, приоритетни за опазване в Европа, като малък креслив орел и вечерна ветрушка; включени в Червената книга на България видове като видра, белоопашат мишелов, малък корморан, тръстиков блатар, също защитени видове като земеродно рибарче, черешарка и папуняк, както и части от незаконно отстреляни благородни елени. Целта най-вероятно е била препариране за извършване на незаконна търговия, предаде НЛРС-СЛРБ.

За случая са информирани и европейски природозащитни организации

Щетите, нанесени от бракониера, се разпростират и извън границите на страната ни, защото много от убитите птици с голяма вероятност са от мигриращи популации от други европейски страни. Затова за случая са информирани и европейски природозащитни организации и международни институции.

„Не сме очаквали, че подобно варварско, масово избиване на застрашени видове може да се случва в България – коментира Стойчо Стойчев, директор природозащита в БДЗП. – Подобни действия могат да доведат до изчезването завинаги на даден вид от страната ни. Нямаме скорошни данни за сигурно гнездене на вечерната ветрушка, например, и може да се окаже, че този човек е застрелял някоя от последните двойки в България. Случаят предизвиква огромна тревога сред колегите ни в Европа, с които работим съвместно за опазването на тези видове.”

Дълго време горските не успявали да заловят нарушителя на местопрестъплението, въпреки подозренията, които имали към него

„Лицето Р.К. е известно в цялото Лудогорие с бракониерските си прояви, но досега не беше залавян. При предприетите претърсвания на района бяха открити два трупа на убити благородни елени. Имаме съмнения и за други убити животни, но това ще можем да твърдим със сигурност когато и ако открием останки от тях. Определям случилото се като вандалски акт и престъпление спрямо живата природа. Не на последно място, бракониерството обезсмисля години целенасочен труд на поколения ловни специалисти и краде биоразнообразие и жива природа от нашите деца!“

Наказанието за нарушителя е до 5 години затвор и 5000 лв глоба

Според Наказателния кодекс на Република България „Който унищожи, улови, задържи или продаде екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни без необходимото за това разрешение, се наказва с лишаване от свобода до 5 години, както и с глоба от 1 000  до 5 000 лева и с компенсиране на нанесените щети”. По случая е образувано досъдебно производство и тече разследване.

 

Снимка: НЛРС-СЛРБ

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА