За Великден: Българите ще избират между 38 вида козунаци от различен ценови клас

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

По наши изчисления има около 38 вида козунаци в различни грамажи, производители и пълнежи. Те имат абсолютно различни цени. С оглед на това считам, че българският потребител ще намери своя производител на козунаци и ще предпочете българското. Българските козунаци за разлика от популярни италиански нямат такова изобилие на консерванти, нямат дълъг срок на годност, а това гарантира и тяхната здравословност, заяви Марияна Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите в интервю за радио Фокус.

„Продоволствената несигурност на Европа е факт“


“Прогнозите за увеличаване на цените не са на национално ниво, те са на европейско. Между другото, FAO – Световната организация по продоволствена сигурност към ООН, обяви, че ръстът на цените на храните към сегашния момент са невиждани в последните 30-40 години. И предвиди продължаващо увеличение на основни храни, на основни хранителни суровини. Предвиди и нещо много по-тежко – липсата на храни за изхранването на населението на земята. За съжаление, продоволствената несигурност на Европа е вече факт”

“България е между страните, които гледат достатъчно зърнени култури. Гледаме основно и за износ, не само за задоволяване на вътрешното потребление. Това е много добра новина, защото нашата продоволствена сигурност в това отношение ще бъде гарантирана”

Ще поскъпне ли още хлябът?

“Не мога да направя прогноза, но тенденциите за все по-високи цени на енергия, на петрола. Този скок на цена на суровината за нас – брашното, защото има недостиг на зърно във всички международни пазари, а знаете, че цените са борсови, говорят, че цената на хляба няма да спадне”

Измества ли панетонето традиционният козунак?

“В последните 5-6 години българският потребител традиционно избира българския козунак специално за двата големи празника Цветница и Великден. Не мисля, че предлагането на козунаци, произведени в Европейския съюз, могат да бъдат конкуренция. Разбира се, те също имат своята таргет група на почитатели между потребители, но те са с чувствително по-високи цени, и пак повтарям, с много дълъг срок на годност – от 6 месеца до 1 година. Освен това ароматът на българския козунак е несравнимо по-добър от този на едно консервирано тестено изделие, като панетонето”

Тънкости за вкусен козунак на конци

“В домашни условия козунакът се произвежда по традиционния метод на двойно замесване, на добра температура в стаята. Всички суровини и материали, които се слагат в неговото производство, трябва да бъдат на стайна температура, за да може да се получи крайният ефект – козунакът да е огромен на обем, да е лек като тегло и да стане на конци”

“Има немалко мелници, които предлагат брашно за козунаци. То е обогатено брашно с повече нишесте в него, за да могат да се развият по-добре ферментационни процеси. Задължително имаме яйце, настъргана лимонова коричка, задължително имаме захар в козунака, и захар за поръсване, за да се получи онази вълшебна златистокафява коричка, която всъщност ни действа много примамващо. В козуначеното тесто могат да се сложат стафиди, ядки, при завиване могат да се сложат локум, различни мармалади и шоколад”

“Най-важната част от приготвянето е двойното заместване. Даже когато се формира козунакът отново трябва да бъде оставен на топличко да втаса, след което се вкарва във фурна не по-висока от 180 градуса температура. Пече се в рамките на около 40 минути без да се отваря фурната”

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА