За година в ЕС се произвеждат 26 милиона тона пластмасови отпадъци

Георги Узунов
Георги Узунов
1 Минути

Едва 30 процента от тях се събират, преработват и използват повторно

В началото на годината Брюксел обяви война на пластмасовите отпадъци, а през май предложи директива за намаляването на вредното им въздействие им върху околната среща. Първите конкретни стъпки са забрана на използването на пластмаса в няколко продукта за еднократна употреба – клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркали и пръчки за балони.

Ако директивата бъде одобрена от ЕП и Съвета, държавите членки ще трябва да намалят използването на пластмасови съдове за хранителни продукти и пластмасови чаши. Производителите трябва сами да покриват част разходите за преработването на опаковките от чипс и бомбони, цигарени фасове, мокри кърпички и пластмасови торбички.

Брюксел въвежда и изисквания за етикиране за определени продукти като дамските превръзки, например. Етикетите трябва да съдържат информация как да бъдат изхвърляни отпадъците, какви са отрицателните екологични последици и какво е съдържанието на пластмаса в тях.

Държавите членки ще бъдат задължени към 2025 година да събират 90 от пластмасовите бутилки за еднократна употреба, например чрез депозитни системи. Целта на всички тези мерки е Европа да намери начин да превърне пластмасовите си отпадъци в икономически ресурс. И, разбира се, да намали замърсяването на океаните и моретата.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама