За дивеча, ловците и горските пожари

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Климатичните промени в нашите гео­графски ширини доведоха и неизбежния последващ много сериозен проблем – дълги засушавания и стихийни пожари, които унищожават тотално не само рас­тителния свят по пътя си, но и всички видове диви животни, които не са в със­тояние да се спасят. Веднъж възникна­ли пожарите, след това много трудно се локализират и потушават заради засъхна­лата тревна растителност, ветровете и недостъпни терени. Затова и вниманието трябва да бъде насочено в превантивната информация на населението за рисковете при работа със запалителни средства от всякакъв характер и повод. Това важи и за гилдията на българските ловци особено в началото при откриването лова на пернати на 14 август, предаде НЛРС- СЛРБ.

Траен отпечатък върху дивечовите запаси

Унищоженият и прогонен дивеч при сти­хийните пожари има фатален отпечатък за дивечовите запаси в изгорените площи за години напред. При откриването на лова на пернати всяка стрелба от близко разстояние носи ри­скове от запалване на сухи треви. Придвижването с коли и джипове извън пътищата също създава възможност за запалвания от неизгорели газове в гърнета и ауспуси. Истинска безотговорност е паленето на огньове по вре­ме на почивки. Използването на различни видове пиратки дори и през есенните месеци на активния ловен сезон е потенциална причина за из­бухването на пожар. Пример за това е миналогодишният случай с пожара, предизви­кан от пиратка, хвърлена от ловци-викачи на ловната дру­жинка в Раздол към ловното сдружение в Сандански.

Сегашната обстановка предполага вземането на на­временни мерки от ръковод­ствата на ловните сдружения в страната да изискват от председателите на дружинки и отговорниците по лова в предварителните инструкта­жи да обръщат внимание и на пожароопасната обстановка в ловните полета, където ще се ловува, споделят от съюза.

Коментар по тази тема прави Иван Василев,председа­тел на ловното сдружение в Благоевград и Светла Костадиновагл. специалист по лова и ловностопанските дейности на сдружението в Сандански.

Инструкции за ловците в Благоевград и Симитли

„В близки­те дни сме предвидили два инструктажа в Благоевград и Симитли с председателите на дружинки и ръководите­ли на лова към тях за пови­шения риск от възникването на пожарите. Ще се изготвят протоколи със съответните указания и подписи на при­състващите. Да се обърне сериозно внимание на пуша­чите за недобре изгасени фа­сове по време на ловносто­пански мероприятия. При издаването на индивидуал­ните разрешителни бележки за хищници ловците непре­къснато се предупреждават да спазват противопожарни­те мерки. На тези инструкта­жи ще присъства и ветерина­рен специалист за нуждата от непрекъснат контрол и мони­торинг на африканската чума по дивите свине – не по-мал­ко сериозен проблем, който трябва да ни държи нащрек с цялата отговорност за опас­ността и последствията.“, съобщи Иван Василев, дългогодишен председател ня Ловно-рибарско дружество „Сокол 1911”-Благоевград.

Мерки за противопожарна бежопасност

„ Още на годишните общи събрания на дружинките и ловното сдружение един от акцентите беше непре­къснатото съблюдаване на мерките за противопожарна безопасност по време на лов и други дейности в ловните полета. Крайните югозападни райони на областта винаги крият рискове от пожари за­ради високите температури. Миналогодишният инци­дент с пожар, предизвикан от пиратка в ловното поле на дружинката в с. Раздол, заради което ловците бяха наказани да не ловуват бли­зо месец, е аргумент, който ще повиши отговорността за тази опасност. Ще препо­ръчаме на председателите на дружините предстоящите инструктажи при откриване­то лова на пернатия дивеч и по-късно при лова на диви свине указанията да започват с протипожарните мерки и да завършват с тях.“, сподели специалистът по лова Светла Костадино­ва.

Сезонът на пожарите е на дневен ред. Морален и об­ществен дълг на ловците е да бъдат в челните редици на превенцията на този бич за горите и дивеча в него.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА