За 2024 г.: Българската цена на яйцата е най-ниска в ЕС

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

След рязкото покачване на цените през 2022 г. и достигането на рекордно високи стойности в края на първото тримесечие на 2023 г., от април 2023 г. насам като цяло цените на яйцата в ЕС се движат на по-ниски нива, основно под влияние на понижението на разходите за производство и най-вече поради поевтиняване на фуражните култури.

Независимо от това, среднопретеглената цена на яйца за консумация клас А (размер М и L) от клетъчно отглеждани кокошки в ЕС за цялата 2023 г. бележи ръст от 22,7% на годишна база, до 230,49 евро/100 кг или около 0,27 лв./бр. (без ДДС). Сходно увеличение се отчита и при средногодишната цена на същия тип яйца от опаковъчните центрове в България – с 22,8%, до 209,52 евро/100 кг (около 0,25 лв./бр.), което е с 9,1% под средното за ЕС.

С появата на огнища от птичи грип в страната и свързаното с това намаление на стоковите носачки, през последните три месеца на 2023 г. на българския пазар се наблюдава съществено покачване на цените на яйцата. Това води до необичайната ситуация цените в България да надхвърлят средното ниво за ЕС.

Средно за 2023 г., цената на едро на яйца за страната нараства с 23,2% на годишна база, до 0,367 лв./бр.. Цената на на дребно се увеличава  с 43,2%, до 0,53 лв./бр.

От началото на тази година цените на яйцата в БГ падат стремглаво надолу

От началото на 2024 г. обаче на българския пазар ценовите стойности се движат в посока надолу, с по- бърз темп от наблюдаваното намаление и на ниво ЕС. Освен понижението на разходите за производство, известен натиск върху цените оказва и повишеният внос на яйца (най-вече от Украйна и Румъния) на сравнително ниски цени. Средната цена по вноса за първите два месеца на 2024 г. е около 0,22 лв./бр. без ДДС и транспортни разходи.

Към 27 май 2024 г. средната цена на яйца от клетъчно отглеждане в България спада до около 0,19 лв./бр.. Тя е с 32,2% по-ниска спрямо началото на януари 2024 г. и с 21,6% под отчетената по същото време на 2023 г. Към края на май 2024 г. българската цена е с 18% под средната за ЕС. При нея е налице понижение с 15,5% от началото на годината и с 21,1% на годишна база до 0,23 лв./бр.

По държави членки, стойностите са в широките граници от около 0,19 лв./бр.в България до около 0,29 лв./бр. в Хърватия. Българската цена на яйцата за периода е най-ниската в ЕС. Тя е близка до отчетената в Литва и с около 0,01 лв./бр. под тези в Чехия, Испания и Кипър. В повечето държави членки се наблюдава поевтиняване на продукта на годишна база, достигащо до 26,4% в Полша. Цените на яйцата в ЕС, вкл. и в България, остават над нивата отпреди началото на войната в Украйна.

Цените на едро и на дребно на яйца в България като цяло отразяват тенденцията при стойностите, докладвани от опаковъчните центрове.

Към май 2024 г. средната цена на едро вече е с 16,7% под нивото отпреди една година (0,305 лв./бр.). Макар и по-слабо изразено, поевтиняване на годишна база се констатира и при търговията на дребно – със 7,4%.

Как може да се променят цените на яйцата през следващите месеци?

Отчитайки конюнктурата на европейския пазар и възможностите за внос на сравнително ниски цени, през следващите няколко месеца може да се очаква цените на яйцата за консумация в България да продължат да се движат под рекордно високите нива от края на 2022 и началото на 2023 г. Стойностите ще зависят и от развитието на цените на фуражите и епидемиологичната обстановка в страната по отношение на птичия грип.


Вижте още:

Два пъти се е увеличил вносът на яйца от чужбина

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама