Юрген Мюлер: Фермерството може да опази околната среда на България

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

 

България е втората страна в ЕС с най- високо ниво на биологично разнообразие и сред държавите с най- висок процент площи в Натура 2000. Това стана ясно по време на форума „ Бизнес и разнообразие: Възможности в Натура 2000“.

Интервю с Юрген Мюлер, началник на кабинета на еврокомисаря по околна среда, морско дело и рибарство:

Господин Мюлер, къде се нареждаме по „Натура 2000“?

България има много богата и разнообразна околна среда. Страната е трета в ЕС с най- много защитени площи по „Натура 2000“, само Хърватска и Словения са преди Вас. Много е важно да отбележим, че опазването на природата, колкото и стриктно да е то, не повлиява негативно върху развитието на икономиката в районите. Дори се получава точно обратното. Ако всички фермери и като цяло местни общности в защитените райони работят заедно, то те могат да постигнат удивителни резултати в тази насока.

Кои са най- добрите природни ресурси в България?

Не можем да посочим само горите и невероятните пейзажи, животинските местообитания, както и високо ценените тревни площи, защото това не е достатъчно. Важно е обаче всички да се грижат за опазването на ценните територии. В тях живеят много важни за света животински видове, които разчитат на тази околна среда. Затова трябва да се намери балансът между развитието на икономиката и опазването на тези места. България трябва да внимава много в този баланс, защото сме ставали свидетели как много страни развиват икономическите ползи от екологичните територии, като по този начин ги унищожават. Това се случва и в Западна Европа и навсякъде по света. Нанесат ли се щетите веднъж, то след това става много скъпо тяхното възстановяване. Един пример. Ако Вие унищожите традиционните еко-зони  то това ще доведе до повече наводнения, защото природата и почвата няма да могат да поемат тежките дъждове. Оттук, освен, че има риск за живота на хората, то и финансовите щети стават многократно по- високи. Хубавото е, че в България все още има много места, които са запазили своите традиционни природни особености и това не трябва да се променя. Вие имате шанса да се учите от лошия опит на другите страни и да се опитате да избегнете неговите последствия.

79288373f931a0707a9353f81507d2015fe8c58d515bc5ab66pimgpsh_fullsize_distr

Кои сфери в тази насока можем да доразвием?

Фермерството. То е изключително важно за всяка страна. За българските фермери е трудно да оцеляват, заради липсата на финанси и това е видимо, а те са важни за природното опазване. Не липсват обаче примери и за това, че има шанс за тях. С малко помощ и инвестиции от държавни и европейски средства те могат да повишат стойността на продуктите си. Не само да продават млякото си на някой, който изкупува на ниски цени, а да започнат и да го преработват, да правят българско сирене, кашкавал, кисело мляко и всякакви млечни продукти. По този начин ще започнат да получават много по- високи цени за стоката си и ще изкарват прилични приходи, за да живеят нормално.

В ЕС има много помощи, специално за земеделската политика. Хората трябва да знаят обаче, че ние се стремим всяко подпомогнато евро да се ползва и за опазване на природните дадености. Тези пари, които стопаните получат от Европа, трябва да отиват за подпомагане на природата. Това от своя страна непременно помага и на фермерите да продават качествени продукти и да взимат по- високи цени за тях.

Какви са икономическите ползи за България от „Натура 2000“?

Инвестициите в природата имат значителна възвръщаемост. Разходите по поддържането на зоните в “Натура 2000” в 28-те страни членки на Европейския съюз възлизат на около 6 млрд. евро годишно. В същото време, социално-икономическите ползи от това възлизат на между 200 и 300 млрд. евро годишно.

592ec83bb23112158e7c44204f9f4d288709cc486fff5948b4pimgpsh_fullsize_distr

Инвестициите се връщат, защото природата предлага множество икономически ползи, които не се вземат предвид, когато говорим за опазването й. Например пречистването на водата. Околната среда може сама да прави това, не са ви нужни изкуствени пречистватели, за които отиват много пари. От друга страна замърсяването на въздуха може да се редуцира чрез използването на природните ресурси. Как е свързано това с парите? Много хора се разболяват от мръсния  въздух – получават респираторни заболявания, астма или сърдечни проблеми, което представлява огромен разход за населението. Пари за доктори, болници, грижи, лекарства. Ние сме изчислили, че могат да се спестят наистина големи суми, подобрявайки качеството на въздуха. Същото се отнася и за подходящото използване на отпадъчните ресурси. Разделното събиране и рециклиране на стъкло, хартия и пластмаса носи добри икономически ползи. Ако те просто се хвърлят в природата или се заровят в земята, ресурсът се губи, а отделно от това замърсява и почвата. Трябва да се стремим да пазим материала в производството, а не да го губим безследно.

Как може България да използва ефективно природата за по-чист въздух и по- чиста вода?

Европейските фондове играят голяма роля в тази насока. България получи 9.85 млрд. евро за периода 2014- 2020 г. и 2.7 млрд. лв. от него трябва да отидат за мерки, свързани с опазването на околната среда. Това показва, че страната Ви може да получава добри пари от Европа за природата, качеството на въздуха, водата, рециклирането и др. И мисля, че тези процеси вече са започнали да се случват при Вас. Европейският съд например постанови, че има проблеми с нелегални територии в страната, където се изхвърлят неконтролируемо отпадъци и то в екологично чисти територии. Част от европейските средства вече са разходвани за почистване на тези места и вземането на по- сериозни мерки. Има сериозен прогрес – замърсените места са намалени от 115 на 85. Убедени сме, че до края на 2017 г. всички ще изчезнат.

air_pollution-580x326

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА