WWF: Властите в България залавят само 1% от незаконно добитата дървесина

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Европейските държави не успяват да спрат навлизането на незаконна дървесина на европейските пазари. България е сред тях, като страната ни залавя само 1% от незаконно добитата дървесина. Това са някои от основните изводи на доклад на природозащитната организация WWF. Основа на доклада е изследването, наречено Барометър на европейските правителства, проведено през първата половина на 2014 г. То показва, че само 11 страни членки на ЕС са приели силно национално законодателство и процедури, които да контролират законността на дървесината и продуктите от дърво, както и сурови санкции за нарушителите. Тези страни са Белгия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Литва, Люксембург, Холандия, Португалия, Словения и Великобритания.

Останалите 17 страни или не са адаптирали националното си законодателство към европейското, или са приели закони, които са прекалено слаби. В други случаи, процесуалните системи работят по начин, който възпрепятства ефективното прилагане на законите.

България отново е в дъното на класацията с 3 точки, а на чело е Великобритания с 14 точки. Нещо повече, спрямо предишните изследвания, резултатът на България се е влошил значително – през 2007 г. е бил 8,8 точки.

Според официалната статистика на Изпълнителната агенция по горите, през последните години задържаната дървесина по актове и констативни протоколи достига до 27 000 м3 годишно. Според анализ на WWF това е около 1% от общия размер на незаконно добитата дървесина в България. В същото време, въпреки че под 10% от наказателните постановления за нарушения в горите се обжалват в съда, събираемостта на влезлите в сила постановления не надхвърля 15%. „Тези факти обуславят чувството на пълна безнаказаност сред нарушителите в горите и предопределят мащабния незаконен дърводобив в България“, обясни Александър Дунчев, експерт в програма „Гори“ във WWF България.

WWF приканва Европейската комисия да използва резултатите от проучването и да предприеме мерки срещу страните, които не прилагат адекватно законодателството.
Незаконните сечи имат унищожителни последици за околната среда и върху социалното и икономическото развитие на хората в горските райони. Незаконните сечи влияят и на европейските бизнеси и потребители, които спазват правилата. Нелегалната дървесина е около 30% от световния пазар, а на нея се дължи повече от 50% от обезлесяването на централна Африка, Амазонка и югоизточна Азия.

Изсичането на горите носи загуби по над 7 милиарда евро на година, вреди на законните оператори на пазара на местно и европейско ниво, води до обезлесяване и загуба на биоразнообразие, увеличава емисиите вредни газове и заплашва поминъка на местните общности.

„По данни на Световната банка на всеки две секунди в света изчезва гора с размерите на футболно игрище заради незаконни сечи. Обезпокоително е, че въпреки добрата осведоменост за мащабите и последиците от незаконния дърводобив на европейско ниво, страните членки продължават да позволяват тонове незаконна дървесина да преминава границите им и да навлизат в пазарите им“, заяви Анке Шулмайстер, експерт в програма „Гори“ на световната организация WWF. “Няма причина да се бави приемането на национални мерки срещу незаконния дърводобив“, смята тя.

През 2011 г. европейският пазар на дървесина и продукти от дърво е бил 35% от световния пазар. Трудно е да се определи какъв е процентът на незаконната дървесина, но Комисията също признава, че европейският пазар е основен приемник на износа на дървесина от страни, където преобладават незаконните сечи и слабото управление на горския сектор.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама