Всички части на глухарчето са лековити

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Глухарчето е известно още като радика, попадийка, фенерено цвете, или млечна пръчка. Латинското название е Taraxacum officinalae. Полезни и дори лечебни са всички части на билката – коренът и листата, както и стъблото, а също и цветовете. То цъфва през пролетта, по поляни и тревни площи, а силно жълтите му цветове греят весело.  Появява се през април и май, а като прецъфти от главичките му се образуват пухкави бяло-сиви сфери, които при полъх на вятъра политат ефирните му семенца. Глухарчето расте по всички ливади, пасища и тревни площи, но не обича много влагата.

Във всички части на глухарчето се съдържат вещества, които имат инсулиноподобно действие, а също и такива, които пречистват кръвта. То помага и при подагра, ревматизъм, подуване на жлезите с вътрешна секреция. Чай от стръкове и корени на радика пречиства бъбреците и храносмилателната система, тъй като притежава лек диуретичен и слабителен ефект. Оказва се, че многото лечебни качества на слънчевото глухарче  помагат при болести на жлъчката и черния дроб. Листата му се събират преди цъфтежа, корените през пролетта или есента, а стъблата по време на цъфтежа. Пресните листа са чудесни за салата, която е особено полезна за диабетици и при хора с нарушена обмяна на веществата.  В съчетание с други билки и допълнителни природосъобразни методи на лечение глухарчето помага за здравословно отслабване и за преодоляването на много здравословни проблеми. Разбира се, в такива случаи е най-добре да се обърнете към специалист фитотерапевт. Приемане  като всекидневна храна на пресни дръжки влияе благоприятно при хора с хронично възпаление на черния дроб и със захарна болест. Още се знае, че е добре да се консумират при сърбежи, лишеи и обриви по тялото, стимулират дейността на черния дроб и на жлъчката.

От цветовете на глухарчето може да си направите мед, много вкусна и полезна храна. В някои билкови магазини се предлага и готов продукт, без захар и консерванти, подходящ и за диабетици.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА