Всеки седми търговец ни удря в грамажа

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Всеки седми търговец ни удря в кантара и ни продава реално по-малко, отколкото посочват цифрите на везната. Така плащаме повече за по-малко. Тази равносметка показват данните на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), цитирани от „Монитор“.
Общо 5597 везни са инспектирани през изминалата година, като 817 от тях не са отговаряли на законовите изисквания.  261  уреда от общия брой не са разрешени за използване за търговски плащания. Без знаци, които удостоверяват направена проверка, са 545 кантара.

Тенденцията сочи, че с всяка изминала година нарушителите се увеличават.
През 2015 г. фалшивите кантари са били 12,2%, през 2016 г. – 14,2%, а миналата – 14,6%. От ДАМТН обясняват, че ръстът се дължи на инспектираните везни, които са с 1530 повече от тези през 2016 г. Засилените проверки  на пазари, стокови тържища и във временни пунктове за продажба на сезонни плодове и зеленчуци също дават своя резултат.

Директорът на Дирекция “Метрологичен надзор” Павлина Данаилова казва, че най-честите нарушения са липсата на периодична проверка на везната, а такава трябва да се прави всяка година.

Според Държавната агенция на пазарите и тържищата най-големите измами са с грамажа. След проверки е установено, че близо 34 на сто от устройствата са невалидни, а 32% са кантари за измерване на големи товари.
Малките магазинчета в провинцията също подвеждат клиентите си. Кантарите им често не са минали направени нужните проверки.

Неточности има и при възрастните хора, продаващи собствена продукция за припечелване на някое левче. Често неточността при кантарите им не е умишлена, просто използват кантар, които са намерили някъде или им е бил подарен.

За обикновения потребител обаче е трудно да разбере дали кантарът е точен или не. За ориентир може да ни служи знакът, върху мерилото, който да обозначава неговата проверка.

„За потребителя е важно да се убеди, че преди да му бъде измерена покупката, везната показва 0. При ценоизчисляващите везни да се убеди, че правилно му е въведена цената за 1 кг от продукта.”, казва Павлина Данаилова. Тя посочва, че при съмнения за невярно измерване потребителят е в правото си да поиска повторно измерване на продукта, както и да измери покупката си на контролните везни. Такива има монтирани на пазарите и в големите търговски обекти. При констатирано разминаване потребителят би трябвало да информира управата на пазара или да подаде сигнал в ДАМТН.

Сигнал за измама в грамажа, може да бъде и много ниската обявена цена за 1 кг даден продукт спрямо обявените от другите търговци цени. За лъжа в грамажа хванатите търговци ще плащат от 200 до 500 лева.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА