Изграждат екопътека за незрящи
Има все още непознати за хората и горските специалисти места в Природен парк “Рилски манастир”. Затова разказаха служители на парка пред журналисти по случай стартирането на Седмицата на гората. 75% от горите в парка са собственост на Рилския манастир. На територията му се намират изключително красиви места и редки растения. В манастира се пазят мощите на покровителя на България – св. Иван Рилски, както и сърцето на цар Борис 3-ти. Манастирът е известен с живописите на възрожденеца Захари Зограф и неговата школа. В парка има изключително редки растения, над 1 400 биологични вида и 28 езера.
Във времето горите са били подлагани на интензивна сеч. От началото на миналия век е известна Балабановата концесия. Тогава, за една година, са добивани 300 000 куб. м. дървесина за нуждите на страната и за износ. Този период се свързва с нечуван икономически подем за региона. По това време е построена и теснолинейката до Рилския манастир, която се очаква да заработи отново. Въпреки усилената сеч преди 70 години, горите около манастира вече са напълно възстановени и буйни. Според горски експерти запасите от дървесина в ПП “Рилски манастир” са повече от солидни – 1 600 куб. м. на хектар, докато средните за страната са 1 110 куб. м. на хектар.
Тази година започва изграждането на екопътека за незрящи и хора с инвалидни колички в района на Кирилевата поляна, която е най-посещаваното място в ПП “Рислки манастир”. Средствата са по двугодишен проект, който действа на територията на парка и чиято цел е да изследва растенията и местообитанията.
Светлана Трифоновска