Вредните вещества в черноморските риби – по-малко от средното за Европа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Вредните вещества в черноморските риби са в по-малки количества от средните показатели за Европа, предава “Дарик” като се позовава на проф. Мона Станчева от катедрата по химия в Медицинския университет във Варна, представила част от резултатите от направени изследвания в лабораторията по химия на университета.

Изследванията са обхванали 10-те най-разпространени вида риби като те са проверени за наличие на устойчиви органични замърсители и на токсични метали. Същите изследвания са направени и на черната мида, включително и в шест от мидените ферми по крайбрежието.

Станчева посочва, че мекотелите се проверяват основно за олово, живак и арсен. По първоначални данни, че съдържанието на тези токсични метали в мидите е много по-малко в сравнение с преди 10 години. Друг положителен извод е, че черноморските обитатели са по-чисти в сравнение с тези от другите морета.

Предстоят изследвания и на други морски и сладководни видове от Бургаското и от Варненското езеро. По думите на Станчева учените ще проучат и качествата на водораслите в Черно море, за да се разбере дали те могат да се ползват като хранителни добавки или в козметичния и фармацевтичния сектор.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама