Водовземане и инвестиции в напояване – как се определя “добро състояние” на водните тела

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Каква е процедурата – отговаря МОСВ

Министерството на околната среда и водите предостави информация относно процеса на оценка на състоянието на водните тела в България в отговор на запитване от Агрозона. Тази информация е особено полезна за земеделските производители, които реализират проекти в областта на водите и се нуждаят от становище от МОСВ за състоянието на водното тяло. Това становище е решаващо за получаването на разрешение за ползване на вода и реализиране на проекти за напояване.

Управлението на водите в Република България се осъществява на национално и басейново ниво, с участието на Басейновите дирекции. Те разработват Планове за управление на речните басейни (ПУРБ), които включват мониторинг, обобщаване и анализ на данните за състоянието на водните тела.

Процес на мониторинг и оценка

Оценката на състоянието на водните тела се базира на данните от мониторинга. Анализират се количеството и качеството на водните ресурси, съответствието с изискванията за опазване на околната среда и прогнозите за бъдещи промени. Информацията за актуалното състояние на водните тела е достъпна в проектите на ПУРБ 2022-2027 г., публикувани на интернет страницата на МОСВ и Басейновите дирекции.

Процедура за водовземане

Когато дадена дейност изисква водовземане, тя трябва да бъде разрешена по реда на Закона за водите (ЗВ). За откриване на процедура за издаване на разрешително за водовземане за напояване на земеделски земи е необходимо да се подаде заявление по чл. 60 от ЗВ.

При издаване на разрешителните за водовземане от повърхностен или подземен воден обект, на основание чл. 62, ал. 1 от ЗВ, компетентният орган по чл. 52, ал. 1 от ЗВ преценява искането, като съобразява предвижданията на влезлите в сила ПУРБ, съвместимостта с обществените интереси и придобити права, съответствието с изискванията за опазване на околната среда, наличните водни ресурси по количество и качество и др.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама