Водните лилии – Триумф на красотата над бизнеса

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

В Плевен се намира първата ферма за лилии в България и тя впечатлява с невероятния асортимент, с който разполага. Тук се гледат растения в над 38 различни цветови окраски. Още по-интересно е, че начинанието е захванато от бивш военен, вече цветар – Дойчин Владимиров и неговото семейство. Преди години Дойчин бил в Индонезия – именно там се удивил от красивите езера, в които цъфтели безброй водни лилии. Така решил да се захване с това “изкуство”, както той самият го нарича, и да се опита да направи една от най-красивите ферми в Европа.

Градежът на фермата става бавно – езерце по езерце

За 5 години Дойчин успява да достигне 38 различни цвята лилии. В тях има двуцветни и трицветни , които са неповторими с красотата си, обаянието си и големината си. Неповторимостта на някои от тези растения е, че цъфтят когато поискат, а някои дори си менят цветовете при всеки цъфтеж.
Амбицията на Дойчин не свършва дотук – през 2021 г. цветарят очаква семейната ферма да разполага с над 50 цвята водни лилии, които са патентовани. В момента на място има едно голямо езеро, около половин декар, и 7 по-малки водни езера, които са по 100 по 200 квадратни метра. В кръга отварят цвят около 1000 до 2000 цветоноса на ден. “Обаянието и красотата създават нещо неповторимо, положително, зареждащо”, обяснява разпален пред нас цветарят.

Красота, а не бизнес

Пред нас Дойчин Владимиров обяснява, че заедно със семейството му създават красота, а не бизнес. “Аз лично се надявах тази красота, която създаваме да бъде осъзната, призната, оценена от любители и ценители на водните растения. И това нещо вече се получава. През тази година много колекционери и любители на водните растения от цяла България ни посетиха. По този начин ни вдъхнаха надежда. Осъзнахме, че това, което сме предприели е трудно, но ни зарежда с оптимизъм. В това начинание, лично за себе си осъзнах, че се чувствам пълноценен в своя живот. С тези красоти и разнообразие разпространяваме в България нещо, което го нямаше тук преди години – водни лилии с различен цветови нюанс. Не само бяла, жълта, червена и цикламена и светлорозова – тук говорим за двуцветни, трицветни. Водни лилии, които са със свой оттенък, със своя неповторимост.” Фермерът е категоричен, че това е инвестиция в дълготраен актив. “Човек трябва да има любов към водните растения и водните лилии, инвестицията не може да се оцени в средства, защото повечето е направено с труд. Това, което виждате тук, е със семейни средства и много труд.” Също така той споделя пред нас, че нишата е много малка и подобен продукт все още не е популярен в България. По този начин и конкуренцията е много малка. “Секторът е малък и не представлява интерес за големите производители.”

От неук до професор

В началото Дойчин признава, че не е разбирал кой знае колко от водните растения. Бил е чист любител, радващ се на цветовете и обаянието, което създават лилиите. Признава, че е познавал едва 4-5 цвята лилии (за сравнение сега във фермата си гледа най-малко 38). Съдбата обаче го запознава с големи световни производители. И те наистина го запалват по това т.нар. “хоби”. “Видях много ценители, в първия момент се почувствах много неосведомен. Не знаех, че в световно равнище съществува такава голяма гама от цветови нюанси при водните лилии. А най-интересното е, че сега, няколко години по-късно, вече мога да предлагам тази гама и в България. Отново повтарям, защото се гордея с това, че през 2021 г. ще имаме над 50 цвята водни лилии.” Може би си представяте, че ферма, в която се размножават водни лилии и се влагат толкова усилия и обич, ще трябва да се чуди как и къде да реализира продукцията си. Дойчин обаче споделя, че фокусът на това начинание не е в продажбите. Фермата започва все повече да се оформя като атракционна или по-скоро ботаническа градина – само с водни растения. “До момента говорихме само за водните лилии, но освен тях има още много водни растения, които малко хора познават в България. Те са в редица различни нюанси, ще започнем да правим различни колекции, ще ги размножаваме и хората ще могат да се насладят.” Цялото това развитие на семейното начинание е подсказано от самите клиенти. “Целта ни беше да създа дем красота, след това да направим ферма с производство, с размножаване, с голямо разнообразие, но ето че дойде другата цел. Ще продължим да увеличаваме цветовата гама и нюансите на водните лилии като колекционери.” На въпрос дали ще бъде успешна подобна атракционна ферма за водни растения около Плевен, Дойчин споделя, че много хора идват специално, за да видят и разгледат от Варна, Добрич, Малко Търново, Видин, София. Мястото не е толкова важно, важното е какво предлагаш като колекция, като краен продукт, смята той.

Силистренско село привлича туристи с водни лилии

В блатото на силистренското село Малък Преславец е най-голямата колония в страната на водни лилии, разположена върху 46 декара. Районът обаче все още не е достатъчно популярен и се посещава предимно от жителите на близките градове. Водната лилия е със статут на застрашен вид в Червената книга на България, а птичето богатство в района наброява 147 вида. Всяка година жителите на Малък Преславец организират празник на водната лилия, за да популяризират красотата по поречието на Долен Дунав. За съжаление през това лято фестивалът не се състоя, но местните се надяват, че догодина нищо няма да попречи да покажат красотата на уникалната природна забележителност.


Информация за други необичайни ферми у нас и по света, актуални новиви и теми в селското стопанство и агробизнеса може да прочетете в брой 108 на списание Агрозона:

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА