Вносният пипер е лидер по съдържание на опасни вещества в ЕС

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

България е подала 117 предупреждения за опасни продукти, 112 от тях за продукти от Турция

Общият брой получени нотификации за 2023 г. е 936 (към 25.01.2024), докато за сравнение през 2022 г., те са били 989. От тези 936 нотификации, 917 са в категория „храни“, а 18 са в категория „фуражи“ и 1 за материали в контакт с храни, сочи годишния анализ на данните, получени от системата за известяване за храни и фуражи (RASFF), касаещи наличие на пестицидни остатъци през 2023 г., информира Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).

В 437 нотификации рискът е определен като сериозен, в 214 рискът е потенциално сериозен, в 137 е регистриран потенциален риск, в 93 не е сериозен, в 31 като неопределен, а в 24 няма риск. Най-многобройни са нотификациите за недопуснат внос, общо 554, за насочване на вниманието 168, предупредителните нотификации са 155, а информациите за последващи действия са 59.

Както през 2022 г., така и през 2023 г., броят на нотификациите за пестицидни остатъци в различните видове продукти е най-висок в категорията „плодове и зеленчуци“, където най-нотифицираният продукт са различни сортове пипер, голяма част от които са с произход Турция.

Нотификациите, подадени от България през 2023 г., са общо 117, от които 112 са за продукти с произход Турция и 5 с произход Индия.

От продуктите с произход Турция, най-много нотификации са регистрирани за пипер – общо 57, от тях 38 са за унищожаване, 13 за реекспорт, 5 за реекспорт или унищожаване и 1 нотификация за връщане на производителя. Подадени са 35 нотификации за лимони, като от тях 31 нотификации са за реекспорт, 2 за връщане на производителя и по 1 за унищожаване и недопуснат продукт на пазара.

От продуктите с произход Индия, най-много нотификации са регистрирани за хранителни добавки – 4, като и четирите са предназначени за унищожаване.

През разглеждания период България е била нотифицирана 2 пъти – веднъж за наличие на неразрешеното а. в. хлорпирифос в бял трън и веднъж за наличието на бифентрин и неразрешените а. в. хлорпирифос и хлорфенапир в био листенца от роза.

През годината са постъпили общо 936 нотификации (част от нотификациите съдържат случаи с повече от 1 активно вещество (а. в.) в продукт) от 173 различни активни вещества.

Регистрирани са 102 случая с неразрешени за употреба активни вещества, на територията на Европейския съюз. През 2023 г., от всички постъпили нотификации най-многобройни са тези за неразрешеното а. в. хлорпирифос – 306 и ацетамиприд (разрешен) – 73, следвани от неразрешените а. в. етилен оксид – 64; трициклазол – 55; хлорпирифос-метил и тиаметоксам – по 54.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама