Вижте кой грабна наградите за най-добро сирене, кашкавал и кисело мляко на Събора на овцевъдите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Над 160 хиляди души посетиха Националния събор на овцевъдите край Петропавловския манастир до обед във втория ден на събора, който започна на Гергьовден и ще продължи до 8 май, предаде БТА.

Посетителите се възползват от пряката връзка с производителите на фермерски продукти от овче и козе мляко, които продават своята продукция директно от фермите при завършен цикъл на производство. Във втория ден на събитието се състоя конкурсът за най-добро сирене, кашкавал и оригинален продукт от овче/козе мляко, който се проведе в рамките на 11-ото издание на Националния събор на овцевъдите.

Първо място за най-добро овче сирене журито присъди на Биомандра „Ръченица“. На второ място бяха класирани ЕТ „Аваси-Ахмед Маджар“ и “Мезенце БГ”, а на трето – „Златно руно-Вършилов“.

При производителите на овчи кашкавал на първо място бе класиран СД „Златно руно-Вършилов“. Второ място ЕТ „Аваси-Ахмед Маджар“ и Фермерска мандра – с. Строево, а на трето място  – Биомандра „Ръченица“.

За най-добро овче кисело мляко бе отличена Екоферма „Кехайови“, а за оригинален продукт – сладолед от овче мляко на „А и Г КАЗАКОВИ“- Дряново. „

Може да бъде изображение с 13 души, дърво и текстово съобщение

Наградите връчиха служебният министър на земеделието Явор Гечев, председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев, който е и главен организатор на събора, заместник-министърът на земеделието Крум Неделков и областният управител инж. Георги Гугучков.

Стародавните традиции при производството на сирена и кашкавали, представени от майсторите в занаята, също предизвикаха огромен интерес само ден и половина след откриването на събора.

Месене на ръчен кашкавал

Демонстрации за месене на ръчен кашкавал, така, както животновъдите са го правили по поляните преди столетия, показа Мина Варджиева. Между шест и седем литра овче мляко е нужно за направата на един килограм кашкавал, посочи тя и уточни, че е добре кашкавалът да зрее поне 50 дни, но всичко зависи от закваската и района, с климатичните му особености. Майстор Мина обучава от години желаещи да изучат мандраджийския занаят. Според нея тази вековна традиция винаги може да влезе в употреба и да даде поминък и храна дори и в най-кризисните времена.

Майсторът на сиренето, известен в цяла България като Салих Паша, също обясняваше на посетителите как се правят различните видове сирене. Той разказа колко е важна температурата и времето за приготвянето на сиренето, за да бъде то вкусно, защото, ако се прегрее млякото, след изцеждането сиренето започва да „скърца“.

Майстори на чевермето, занаятчии и фолклорни изпълнители допълват атмосферата на фестивала, който продължава с атрактивни състезания и изложения.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА