Вижте кои срокове по мерки изтичат днес

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Днес изтичат няколко срока за кандидатстване и плащания по различни мерки, които са актуални, напомнят от Държавен фонд „Земеделие”. Една от тях е  подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“на ПРСР 2014-2020. Средствата по подмярката са насочени към инвестиции в земеделски стопанства от сектор „Животновъдство“. С приоритет за финансиране са проекти, които се реализират в райони в близост до зони, в които е възникнала епизоотична обстановка. Чрез финансовата подкрепа по подмярката ще се стимулира първично селскостопанско производство и съхранение само на собствени земеделски продукти, получени при отглеждането на селскостопански животни, както и подготовката им за продажба, напомнят от ДФЗ. Подмярката бе отворена на 3 юли 2020 г. Общият бюджет на приема е 58 674 000 лв. Субсидията е 50 % от общия размер на допустимите разходи за проектно предложение. Минималният размер на помощта за един кандидат е с таван до 29 337 лв., а максималният – до 977 900 лв.

Днес изтича и срокът за прием по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец – Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)“. Ресурсът от 500 хил. лева за 2020 г. по схемата е утвърден с решение на УС на ДФЗ. Приемът на заявления по схемата бе отворен на 9 март 2020 г. Подпомагането има за цел да компенсира разходите на оранжерийните зеленчукопроизводители, направени за продукти за растителна защита срещу миниращия молец. Размерът на субсидирането ще покрива до 100% от цената на закупените препарати и средства за борба с вредителя, не може да надхвърля сумата от 2500 лв./хектар с ДДС.

Право на финансова подкрепа имат малки и средни предприятия – земеделски стопани, които отглеждат домати в оранжерии с площ от най-малко 1 дка (0.1 хектара). Градинарите трябва да представят декларация за наличие на доматен молец в парниците си. При масово намножаване на вредителя по други зеленчукови култури (пипер, патладжан и картофи), се предоставя предписание от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) за необходимостта от извършване на действия по предотвратяване разпространението на неприятеля.

На 30 септември, ДФ „Земеделие” приключва приема по схемата „Помощ за сертифициране на стопанствата в сектор „Плодове и зеленчуци“ по стандарта GLOBALG.A.P.”, по която овощари и градинари могат да кандидатстват в областните дирекции. Схемата бе отворена от 9 март тази година. Финансовият ресурс за 2020 г, утвърден от Управителния съвет на ДФЗ, е в размер на 100 хил. лв.

Подпомагането е насочено към малки и средни предприятия, както и към признати групи или организации на производителите плодове и зеленчуци. Помощта се предоставя само за „ново участие“ в стандарта GlobalGAP, като това условие важи при първо кандидатстване по схемата за подпомагане.

Днес приключва и приемът на документи по схемата за държавна помощ „Инвестиции за изграждане на кланични пунктове”. Кандидатите могат да подават документи в Областните дирекции на ДФ „Земеделие“ по място на осъществяване на инвестицията по проекта. Срокът по схемата за държавна помощ бе удължаван вече два пъти. По схемата се възстановяват до 50% от извършените разходите за инвестиции, като максималният размер на помощта е в размер до 90 000 лева. Определеният бюджет на помощта за 2020 г. е сума в размер на 2 500 000 лв.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА