Топ 10 на рибите с най- висок улов в Черно море

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Цветница е един от най-обичаните пролетни празници. Това е втория ден от Големия пост, по време на който е позволено да се яде риба и тя, заедно със много  постни храни са част от празничната трапеза. В България годишното потребление на риба и рибни продукти от домакинствата възлиза средно на 4,9 кг на лице, като през последните години се наблюдава тенденция за свиване на консумацията, въпреки признатите здравословни и хранителни качества на тези продукти.

Рибите с най- висок улов

Цацата е рибата с най-голям улов в Черно море, показват последните данни на МЗХГ. От малката рибка са били извадени цели 482 тона, а от 2016г. насам добивът й постепенно се увеличава с около 17% на годишна база. Следващото място в класацията на рибите заема барбуня, от който е било реализирано пет пъти по-голямо количество спрямо предходната година. От видовете риба с по-съществено значение за черноморския риболов са видовете сафрид, семейство попчета, атерин и лефер, които са следващи по ред в класацията и показват увеличение в количеството на годишна база. Уловените морска лисица и карагьоз или дунавска скумрия също са достатъчни, за да се отбележат в Топ 10. В рамките на периода уловът на проходната риба  карагьоз в Черно море бележи ръст от 28,4% на годишна база. Най- малкото количество реализиран улов е на видовете Кефал пелингас, Морски дявол и обикновена скарида.

Сериозен дял от общия улов заемат и черупчестите представители като рапани, следвани от бяла пясъчна мида. Изваденото количество от тях е както следва 2 648 т и 368 тона. Въпреки това данните показват, че за период от една година извадените от водата рапани са намалели с близо 8%. Същата е ситуацията и за мидите, при които обаче се отчита още по- голям спад от 33,2%. Тенденцията за намаляване улова им стремглаво намалява през последните 5 години.

Не се наблюдава съществена промяна в цените на морските риби, с изключение на бялата риба, при която има леко увеличение. За сметка на това сафрида и херингата се предлагат на по- ниски цени.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА