Вижте какъв е уловът на българските рибари в момента

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

В края на месец май падна забраната за улов в рибностопанските обекти, намиращи се до 500 м надморска височина. Съвсем скоро, на 15 юни, предстои да отпадне и забраната за риболов  в рибностопанските обекти, намиращи се от 500 до 1500 м надморска височина. Междувременно времето се подобри, язовирите и реките се понапълниха и от водоемите започнаха да се чуват къде добри, къде лоши отзиви, но рибарите не се отказват да търсят своя трофеен улов. Повече информация за състоянието на водоемите и рибата, която кълве към момента на тях, предаде НЛРС- СЛРБ.

Някоя и друга солидна платика идва като бонус за рибарите, решили да откриват сезона на язовир “Цонево”. Излизат и бабушки, и уклеи, особено за тези, заложили на плувкаджийски въдици. Все пак по-едрите платики, тип „тави“, ощастливиха най-упоритите фидеристи. Засега белите червеи се очертават като универсална примамка. Язовирът не е на макс, но е солидно напълнен, на фона на тоталното източване през късната есен.

Първи сомове за сезона реализираха тролингисти на родопския язовир “Ивайловград“. Към 9 юни трофеи няма, в улова преобла­дават недорасли хищници докъм 5-6 кг, но и това е нещо на фона на все още слабата активност на рибите там. Противоречиви вести идват и от бреговите риболовци. В най-достъпната приустиева част откъм село Бориславци по-сигурни за улов са каракудите, докато шараните все пак не са лъжица за всяка уста.

Най-добрата новина от язовир “Ястребино” е, че се напълни поч­ти догоре. Само метър-два има в отвес до максималния му капацитет. А маловодието там беше стигнало критични стойности. Бялата риба продължава да е най-актуална за риболовците. Влизат и с лодки на тролинг, но най-сигурен улов става от брега, с дънни въдици и местна жива рибка за стръв. Излизат солидни хищници в диапазона от кило до три. Каракудите имаха силна пролет, но сега след от­криване на сезона все още не са така активни. На плувка занимавка става с бабушки.

Линове от различна големина, включително и доста едри докъм кило, са хит на популярната софийска баласт­риера “Челопечене”. От няколко места вече се похвалиха с такъв улов и може да се каже, че са приятната изненада на този водоем в напредващата пролет. Извън тях информацията към 9 юни е, че може да се лови кара­куда, платика, червеноперка, костур, уклей – все риби от ежедневието, с които хората от „постоянното присъствие“ се забавляват.

Макар и да се поуспокои и оттегли напоследък, река Янтра все още е голяма. Първите отзиви от новия сезон обаче са преобладаващо негативни. Става някаква занимавка, но с дребни риби – кефалчета, бабушки, уклеи. Даже и везде­същите попчета често нападат подадените за други риби червеи. Сомовете засега се спотайват, вероятно още не са приключили с родителската мисия.

Пловдивчани са приятно изненадани от активна и разно­образна риба в река Марица. Леко високото ниво не е пречка да се замятат въдици. В улова са преобладавали мрени, но са се хващали и кефали, и скобари. Риболовът е на плувка и на фидер, с бели червеи за стръв.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама