Нови правила за обозначаване на рибарските кораби, плаващи по Дунав

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Нови изисквания, касаещи плаването по река Дунав, бяха публикувани в новия брой №67 на Държавен вестник. Промените се отнасят за всички плавателни уреди, които се движат в реката, но днес ще обърнем внимание само изискванията, отправени към риболовните кораби, чрез които се изпълнява любителски или стопански риболов по река Дунав.

Основните промени за риболовците ще бъдат три. Първата от тях се отнася към сигнализацията, втората за допълнителна сигнализация, а третата промяна регулира действията на риболовните кораби и на другите около тях.

Обозначаване на рибарските мрежи

Когато корабите имат поставени мрежи или други риболовни средства на фарватера или в непосредствена близост до него, то тези мрежи или риболовни средства трябва да бъдат обозначени. За целта през нощта се използват обикновени бели светлини, видими от всички страни, чиито брой е достатъчен за обозначаване на местоположението им. През деня се прилагат жълти плавоци или жълти флагове, чиито брой е достатъчен за обозначаване на местоположението им.

Обозначаване на рибарски мрежи

Допълнителната сигнализация на кораби, заети с риболов

Кораб, който е зает с провлачване на трална мрежа или друго средство за риболов във водата (траулер), освен сигнализацията, описана по- горе, през нощта трябва да носи две ясни или обикновени светлини- отгоре зелена и под нея – бяла, разположени една над друга на разстояние най-малко 1 м, на височина, от която ще се виждат от всички страни.

Горната светлина се намира под тази светлина, а долната – над бордовите светлини, разположени еднакво високо в една равнина, перпендикулярна
на надлъжната ос на кораба, и на височина, превишаваща най-малко два пъти горе упоменатото разстояние по вертикала.
Корабите с дължина, по-малка от 50 м могат да не носят топова светлина, разположена в предната част на кораба по надлъжната му ос, на
височина не по-ниска от 5 м. През деня- два съединени с върховете си черни конуса, разположени един над друг на височина, от която ще се виждат от всички страни.


Изключение правят останалите кораби заети с риболов, които  през нощта- трябва да носят червена ясна или обикновена светлина, видима от всички страни и, допълнително, ако риболовното средство е пуснато на разстояние повече от 150 м, по права хоризонтала от кораба- ясна или обикновена бяла светлина, разположена на разстояние по хоризонтала не по-малко от 2 м и не повече от 6 м от двете посочени по-горе червена и бяла светлина и разположена на височина, непревишаваща посочената по-горе бяла светлина, и не по-ниско от светлината, предписана в т. 1, б. „б” от чл. 3.08. През деня те трябва да използват и черен конус с върха нагоре.

Действия на риболовни кораби и на други кораби спрямо тях

Забранява се ловенето на риба с мрежа, влачена от няколко успоредно плаващи кораби. Забранено е още поставянето на риболовни уреди на фарватера или близо до него, на местата, означени със знаци за котвена стоянка, както и на входовете и във вътрешните басейни на пристанищата. На всички кораби се забранява да преминават в близост до кърмата на кораб, зает с риболов и носещ необходимата сигнализацията, посочена в чл. 3.35.

Всички правила за плаване по река Дунав може да откриете ТУК.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА