Теренните проверки се засилват, през 2022г. ще се следи през сателит

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Този метод на контрол ще бъде валидиран и ще действа за абсолютно всички бенефициенти, които подават своите заявления след две години

„Контролът не е отпуснат, дори е доста завишен. През тази година най-много проверки са направени в сектора за обвързана подкрепа при зеленчуците”, каза изпълнителният директор на ДФ „Земеделие” в студиото на „Дарик радио”. „Има отделни мерки с по-високо подпомагане с доста по-висока субсидия – домати, пипер, лук, корнишони, чесън и др. През миналата година на база 50% завишени проверки е установен висок процент на опити за получаване на субсидия без на терен да има съответните култури. През 2020 година има между 19 и 20% неоткрита продукция на полето при някои култури, което е изключително високо ниво на грешка”, допълни той. Според него хората разчитат, че ДФЗ няма капацитет да провери всичко. „С нашите дистанционни проверки, които се извършват през сателитните инструменти, проверяваме дали има грижа за земята, но това е базовото плащане, но дали на терен има домати или корнишони – това на този етап се прави физически”, обясни той.

ечемик, зърнопроизводство, Agrozona.bg ниви, поле, пролет

Според Васил Грудев най-голямата разработка през последните години е т.нар. 100% контрол чрез мониторинг на площите със системата Коперник на ЕС. „ Ние я ползваме, но не е видимо за бенефициентите. В момента се обучава софтуерът за разпознава съответната култура”, допълни Грудев. На базата на сателитни снимки за развитието на съответните култури и проби чрез тази система в бъдеще ще може да се види дали наистина на мястото се развива заявената култура. До момента това се е правило от хора-дешифратори, които са наблюдавали картата на страната с тези снимки и те са интерпретирали какво се случва на полето. „Физическата интерпретация обаче позволява проверката да се случи на 10%, което не е достатъчно. Амбицията с този мониторинг е да се обхване 100% от площите и това ще се случи.”, категоричен бе Васил Грудев. Той обясни, че през следващата кампания ще завърши обучението по софтуера, за да са сигурни експертите, че резултатите ще бъдат на 100% реални и обективни.

„Този метод на проверки ще бъде валидиран и ще действа за абсолютно всички бенефициенти, които подават своите заявления през 2022 година. Процеса е необратим.”, заяви още изпълнителният директор на ДФЗ.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА