Варосване на дървета – кога, защо и нужно ли е изобщо

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
5 Минути

Една много важна част от есенните грижи в градината е варосване на дървета. Кората на дървото не е само външно покритие на ствола, но и негов защитен слой. Затова е толкова важно да я предпазваме от външни влияния.
Слънцето, дъждът, вятърът и мразовете водят до появата на пукнатини в кората на плодните дървета, в които се стремят да влязат не само вредителите, но и различните болести. За да предпазят дърветата в градината от такива проблеми, те трябва да избелят. Каква друга полза може да има от варосване на дървета?

*Замазката по дървета предпазва растенията от насекомите, които обичат да живеят под кората. Вредителите обичат да се завират в пукнатините на кората и унищожаването им е проблематично. Да не говорим, че те са носители на много болести. Също така в пукнатините на кората на незащитените дървета могат да навлязат спори от гъбички или патогенни микроорганизми.
*Есенното боядисване не позволява градинските дървета да получат изгаряния, които могат да се появят през зимата или началото на пролетта. Белият цвят отразява добре лъчите на слънцето, така че белите дървета са защитени от прегряване и напукване на кората.
*Младите дървета, които са белосани през есента, са защитени за цялата зима от гризачи, които обичат да ядат крехка кора.

Кога да се вароса градината

Градинарите често не могат да решат кога е правилно да избелват дърветата – през пролетта или през есента. Специалистите препоръчват това да се прави два пъти годишно. Есенното варосване се счита за основно, а пролетното – вторично. Ако е необходимо, можете да варосате дърветата и още веднъж – в средата на лятото.
Ако нямате възможност да избелвате дърветата три пъти на година, важно е да имате най-малко едно варосване годишно – през есента, което се смята за най-ефективно.  Ако тази работа е пропусната през есента, необходимо е да се направи през пролетта. И през есента и пролетта, белосването трябва да се прави при положителни температури. Ако термометърът показва по-малко от 5 ° C – процедурата не може да се извърши.

Варосване на дървета – как да ги подготвим

  1. Преди да започнете да варосвате дърветата в градината трябва да бъдат подготвени правилно. За да направите това, е необходимо да премахнете мъртвата кора и лишеите от стъблата. За да сте сигурни, че всички тези “излишни” или болни части не попадат в почвата около дърветата, трябва да поставите на земята около ствола някакво платно, върху което да паднат отпадъците.
  2. Повредената кора е най-добре да премахнете с дървени или пластмасови стъргалки, защото металните може да повредят здравите части на ствола.
  3. Всички части, смъкнати от дървото, трябва да бъдат изгорени извън градината. Не трябва да оставяте тези отпадъци под дървото, тъй като може да съдържа вредители или причинители на болести.
  4. Следващият етап е дезинфекцията на кората. Тя трябва да се прави само при сухо време. За обработката на ствола е необходим 3-5% разтвор на меден сулфат (300-500 g на 10 литра вода). Напръскайте дърветата с фина пръскачка, така че материалът да полепне върху кората, вместо да потече по нея с големи капки.

    замазка овощарски мехлем
    Четете още: Как да си приготвим овощарски мехлем сами

  5. Преди процедурата по избелването е необходимо да се замажат раните и повредените части. Овощарски мехлем може да се купи от специализираните магазини или да се приготви в домашни условия.
  6. На последния етап остава само да се подготви разтворът за пръскане. Може да се купи готов, но повечето градинари си го приготвят сами. Освен това не е толкова трудно. Необходимо е да се смесят 2,5 кг вар, 100 г лепило за дърво, 500 г меден сулфат и 10 литра вода. Съставът трябва да се бърка дълго време, така че да се получи хомогенна смес без бучки.
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА