През т.г. 30% от вътрешното потребление на Съюза бе осигурено от внос
Европейската комисия (ЕК) официално призна в съобщение, че от жизненоважен стратегически интерес за Европа е да има силен вътрешен сектор за производство на торове. Въпреки това, той не предоставя истинска стратегия за осигуряване на дългосрочна жизнеспособна и успешна индустрия за торове и по този начин дългосрочната стратегическа автономия на Европа по отношение на храните и торовете, се посочва в анализ на EUROACTIV.
Настоящата геополитическа ситуация и рекордно високото ниво на цените на енергията, предизвикани от руската инвазия в Украйна, представляват безпрецедентно предизвикателство за европейската индустрия за торове.
Тъй като газта представлява до 90% от променливите разходи при производството на торове, цените на газа – 10 пъти по-високи от миналата година и 7-10 пъти в сравнение с други части на света – доведоха до съкращаване на около 70% от европейския капацитет за производство на амоняк до края на август 2022 г. С падащите цени на природния газ някои производители успяха да възобновят производството през октомври, но значителна част от европейския капацитет все още е задържан. Това създава сериозни заплахи не само за стратегическата автономия на ЕС в производството на храни, но и за решаващата роля на ЕС в ръководенето на зеления преход.
Тази предизвикателна ситуация, съчетана със страхове от недостиг на торове, накара европейските фермери да намалят потреблението си на азотни торове с 11% през изминалия сезон и доведе до увеличаване на вноса на торове, особено на урея, с 40% повече през 2022 г. в сравнение с 2020 г. Това е отрицателно развитие за производителите на торове, земеделските стопани и екологичните цели на ЕС, като се има предвид по-ниската ефективност и по-високия екологичен отпечатък на чистата урея в сравнение с нитратните торове.
Европейската индустрия за производство на торове призовава Европейската комисия и държавите-членки да предприемат спешни коригиращи мерки, за да позволят на индустрията да възобнови производството в краткосрочен план и да преосмислят как да гарантират, че индустрията на ЕС може да продължи да подкрепя фермерите и да осигурява продоволствена сигурност в дългосрочен план.
ЕС вече е нетен вносител на азотни торове: през 2020 г. вносът достигна еквивалента на 30% от вътрешното потребление. Въпреки това, тъй като 50% от световното производство на храни се дължи на използването на минерални торове, наличието на силна местна индустрия е от решаващо значение за постигане на дългосрочната цел на ЕС за стратегическа автономия.
Съобщението на Европейската комисия относно осигуряване на наличност и достъпност на торовете беше приветствано развитие, но то може да представлява само първа стъпка. Нуждаем се от цялостна стратегия, която да се справи с краткосрочните предизвикателства, за да позволи на индустрията да се изправи на крака.
Подкрепата
Тъй като днес природният газ е основната суровина за производството на торове, бързото прилагане на решителни мерки за ограничаване на натиска на цените на газа и тяхната нестабилност е от решаващо значение.
Финансовата подкрепа от правителствата трябва да бъде предоставена както за подпомагане на индустрията при възстановяване на производството, така и за предоставяне на европейските фермери с адекватни средства за стимулиране на закупуването им на европейски азотни торове. Временната антикризисна рамка за мерките за държавна помощ в подкрепа на икономиката беше стъпка в правилната посока, но за да осигури реална подкрепа, е от решаващо значение да бъдат предоставени необходимите гъвкавости.
Насоките на Европейската комисия от юли относно приоритизирането на производството на торове в случай на възможен недостиг на газ е важно признание и ключов инструмент в случай на сериозни краткосрочни смущения на газовия пазар.
Цената на азотните торове се определя от механизма на търсене/предлагане на световния пазар. За да имаме силна местна индустрия, трябва да се гарантира, че производството на торове в Европа ще остане икономично. През последната година европейските производители трябваше да се изправят пред конкуренция с други международни играчи, които се възползваха както от ниските цени на газа, така и от много силния международен стоков пазар.
Дългосрочна стратегия за устойчива на бъдещето индустрия за торове
Подкрепата за силна вътрешна индустрия за производство на торове също означава подкрепа за прехода към по-устойчиво и устойчиво производство на торове. Индустрията вече има отлични резултати в намаляването на емисиите на парникови газове и инвестира в технологии като зелен амоняк и торове с ниско съдържание на въглерод, които ще намалят нейния въглероден отпечатък до 90%. Секторът на торовете представлява двигател за декарбонизация и напредъкът, постигнат в зеления преход, не трябва да бъде застрашен.
Осигуряването на подкрепа за ускоряване на този зелен преход не само ще намали отпечатъка върху сектора и много култури – (напр. 20% за пшеницата, намаляване на отпечатъка върху производството на хляб с 12%) – но също така ще изиграе решаваща роля за намаляване на зависимостта от руски газ и суровини.
Зеленият амоняк има голям потенциал за декарбонизиране на хранителните системи, както и на други сектори на европейската икономика, с корабоплаването на дълги разстояния и екологичните химикали, за да назовем само няколко. В момента най-голямото предизвикателство е да се модернизират такива технологии. Следователно публичната подкрепа за инвестициите и оперативните разходи ще бъде от решаващо значение, за да се даде възможност за такова увеличаване.
Що се отнася до използването на торове в селското стопанство, минералните и органичните торове трябва да се разглеждат като допълващи се източници на хранителни вещества. Балансираната комбинация от двата източника се оказа най-ефективният начин за осигуряване на правилния баланс на хранителните вещества за отглеждане на културите здрави и с пълния им потенциал, като същевременно се поддържа плодородието на почвата. ЕС трябва да възприеме холистичен подход, когато се занимава с наторяването.
Индустрията на торовете непрекъснато работи за включване на нови технологии и потоци от суровини в своето производство, както и за намаляване на въздействието върху околната среда на своите продукти чрез прецизно и дигитално земеделие, споделяне на знания с фермерите и иновативни нови продукти. Вярваме, че с нашия опит в храненето на растенията и агрономията можем да помогнем за комерсиализиране и ефективно производство на нови видове продукти за торене, които ще помогнат на фермерите да увеличат ефективността на използването на хранителни вещества, като същевременно произвеждат питателна храна за нарастващото население.