В нов план: Без въздушно пръскане на земеделските площи

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Законът за защита на растенията въвежда забрана за прилагане на препарати за растителна защита чрез въздушно пръскане и изисква разрешителен режим при необходимост от дерогация, която може да се случи само при изключителни условия и доказана нужда от подобно третиране. Това е записано в Националния план за действие за устойчива употреба на пестициди в страната, подготвен от земеделското министерство, който се обсъжда обществено до 6 юли т.г. Въздушното пръскане ще бъде възможно след специално разрешение от Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) на територията, на която се намира площта за третиране, което трябва да се получи 6 дни преди датата на третирането.

Разрешение на местно ниво

В 3-дневен срок от подаване на заявлението, инспектори по растителна защита извършват проверка на документите за изпълнение на условията за разрешаване на въздушно пръскане и при необходимост извършват проверка на място.

При оправдани извънредни ситуации или спешни случаи, заявлението може да бъде подадено по изключение най-малко 3 дни преди датата на третиране.

Разрешението на въздушно пръскане ще съдържа мерки за навременното предупреждаване на жителите и преминаващите лица, за опазване на съседни чувствителни култури и за опазване на околната среда в близост до третираната площ. В документа ще е фиксиран и срок за уведомяване на собствениците на пчелни семейства, разположени в землището на кметството по местонахождение на площите, които ще бъдат третирани, както и собствениците на пчелни семейства, разположени в граничещите землища, за датата и часа, в който ще се извършва всяко прилагане на продукти за растителна защита чрез въздушно пръскане.

Разрешение за въздушно пръскане на една култура на посочената площ ще се издава за период, не по-дълъг от 5 последователни дни, като всички разрешителни ще бъдат публикувани на страницата на БАБХ.

Скоростта на вятъра ще е определяща

При въздушното пръскане задължително ще се спазват защитни зони не по-малко от 200 м, когато посоката на вятъра е обратно на населеното място, и не по-малко от 800 м, когато посоката на вятъра е към населеното място. Няма да е позволено пръскането при скорост на вятъра над 2 м/сек при третиране с хербициди, десиканти и дефолианти и при 5 м/сек при третиране с инсектициди, фунгициди и растежни регулатори. Инсектицидите пък ще се употребяват с авиационна техника – от изгрев слънце до 10,00 часа. Според документа не се разрешава третиране с продукти за растителна защита на площи с цъфтяща растителност, пасищни площи, вододайни зони и третиране в буферните зони, определени при разрешаването на продуктите за растителна защита. Цъфтящата растителност в междуредията на трайните насаждения пък ще трябва да бъде окосена преди пръскането.

За спазване на изискванията се извършва контрол на терен на 100 % по време на въздушното пръскане, е записано още в Национален план за действие за устойчива употреба на пестициди.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА