Румънците ще ни подават информация за по-добра градозащита над Добруджа

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

„Имаме сключен договор с румънската противоградова защита, която ще ни осигури информация от два техни радара, за да може успешно да бъде изпълнен пилотния проект“, това съобщи инж. Ваньо Славеев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ) в интервю за Агрозона. Предвижда се получаване на информация и от радарите в Сливен.

В началото на сезона за градозащита тази година стана ясно, че ИАБГ предвижда въвеждане на пилотен проект за градозащита със самолетен способ.  Чрез този пилотен проект се цели да бъдат защитени земите, които не се намират в защитени територии. В момента тече процедура по Закона за обществени поръчки, като идеята е пилотно, със средства на държавата, да се извърши градозащита по билото на Стара планина до Дунав и на изток от Плевен до Черно море. Фирмата изпълнител ще постави самолетите и пилотите, чрез които ще се извършва дейността на защита, докато ИАБГ ще й предоставя данните от радарите. Очаква се до най- късно два месеца да има сключен договор и дейността да се извършва за период от поне 3-4 месеца.

Земеделските производители ще могат да получават информация в реално време от новата уеб платформа на ИАБГ

Междувременно стана ясно, че Изпълнителна агенция “Борба с градушките” разработи уеб платформа в помощ на прогнозирането на опасни метеорологични събития- binca-bg.eu. Българският интегриран продукт за свръхкраткосрочна прогноза – БИНКА е част от проект „Оперативен сървиз за опасни метеорологични явления за район Балкани-Средиземноморие – BeRTISS”. Той се реализира в рамките на транснационалната програма „Балкани – Средиземно море 2014 – 2020″.

Платформата ще предоставя информация за хода и изменението във времето на интегрираната водна пара, налягането и температурата над районите, където са разположени Глобалните навигационни сателитни системи (ГНСС) станции на Софийския университет и ИАБГ, както и тридневна числена прогноза за полето на температурата, облачността и валежите над страната. Географското положение и характеристиките на местния климат определят България като една от страните в Европа с висока честота на опасни метеорологични явления, като градушка, наводнения, гръмотевична дейност и др. Поради локалния им характер, остава трудността за прогнозирането им. Допълнителната информация за наличното количеството водна пара в атмосферата, получено от ГНСС, ще е в помощ на прогнозирането на опасни метеорологични събития. Предвиден е едногодишен тестов период на платформата.

Чрез платформата освен специализирана метеорологична информация, всички граждани, включително и земеделските производители, ще могат да получат информация в реално време за радарната отражаемост и едночасови количества валеж от радарната мрежа на ИАБГ.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА