ДЗЕС 9: Какви са забраните за преобразуване и разораване на постоянно затревени площи в зоните на Натура 2000?

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Стопанинът ще трябва да възстанови преобразуваната площ преди подаване на заявлението си за следващата година

Стандартът за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) 9 предвижда забрана за преобразуване или разораване на постоянно затревени площи, определени като екологично чувствителни в зоните НАТУРА 2000 има за цел защита на видовете и местообитанията. Повече информация за стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние можете да намерите в Наръчника за практическо приложение на условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние в България. Но какво всъщност забранява този стандарт?

За постигане на целта на този стандарт, земеделските стопани следва да се придържат към няколко посочени забрани:

  • Екологично чувствителни постоянно затревени площи са всички постоянно затревени площи, намиращи се в защитени зони по чл. 3, ал.1, т. 1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

Списъкът на тези защитени зони е обнародван в “Държавен вестник” по реда на чл. 10, ал. 4 от ЗБР. Постоянно затревените площи в зони по НАТУРА 2000 са включени в рамките на слой „Екологично чувствителни ПЗП”. Те не трябва да бъдат разоравани или преобразувани.

Когато даден земеделски стопанин е преобразувал или разорал постоянно затревена площ, за която важи задължението по настоящия стандарт, то земеделския стопанин има задължението за обратно преобразуване на площта в постоянно затревена площ с оглед възстановяване на статута на екологично чувствителна зона. Датата, до която земеделския стопанин следва да е възстановил преобразуваната площ, не може да е по-късно от датата за подаване на единното заявление за следващата година.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА