В Нидерландия правят веганско месо от кората на банани

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Около 1600 банана бяха събрани в оранжерията Neder Banaan в Еде, Холандия. В тази оранжерия изследователи от университета Вагенин работят върху нови методи за отглеждане и обработка. Нищо не отива на вятъра!

Оранжерията Neder Banaan е първата и единствена оранжерия за банани в Холандия. Тук бананите не се отглеждат в почва, а в саксии със субстрати от кокосови влакна. Това предотвратява атаките на патогенни почвени гъбички, нематоди и бактерии.

Например гъбички като Fusarium, които причиняват фузариозно увяхване, представляват глобална заплаха за популярното производство на плодове. Ето защо експертите от университета Вагенинген от много години изследват нови сортове банани и методи на отглеждане под ръководството на професор по фитопатология Герт Кем. Експертите винаги са готови да споделят придобитите знания.

„Ако не разработим нови сортове и методи за отглеждане на банани, ще останем без банани. За потребителите на Запад това може да е поносимо, но за повече от 400 милиона души в тропиците бананите са основният им източник на храна. За много фермери в тропиците това е и незаменим източник на доходи. Така че е време да действаме “, казва Кема.

По-голямата част от новата реколта скоро ще бъде трансформирана от иновативна бананова оранжерия в мини еклери, малки бананови торти и специални бири. Тези продукти ще бъдат разпределени в заведения за обществено хранене, хотели и старчески домове.

Използва се обаче не само пулпата. Иновативните компании, които си партнират с Neder Banaan, имат свои собствени възможности за обработка на кората и стъблата. Например Banana Business ще направи Pulled Peel, веган заместител на месото, който е вкусен в салати и сандвичи, от мариновани и пържени кори.

Musa Intimates ще изработи бельо от влакна, извлечени от стъблата на бананово растение, докато Yellow Pallet компресира влакната в транспортни палети – екологично чист заместител на дървесината.

„Разбира се, ние правим иновации в малък мащаб, но по целия свят има огромно количество растения и бананови кори, които в момента се изхвърлят. Надяваме се, че нашите иновации ще вдъхновят производителите на банани по целия свят и ще допринесат за по-устойчив сектор “, каза Питър Уинк, главен изпълнителен директор на Neder Banaan.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама