USDA с добри перспективи за развитието на международния млечен пазар

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Пандемията от коронавируса предизвика сътресения на международния пазар на мляко. Последната прогноза обаче е по-добра, според най-новия доклад на Департамента по земеделието на САЩ (USDA), предава agrarheute.com.

Веригите за доставки трябваше да бъдат коригирани бързо и много страни на този етап съсредоточиха продажбите на млечни продукти в хранителния сектор. В същото време износът временно се влоши и анализаторите са загрижени, че глобалното търсене на внос може да се срине. В САЩ и в Европейския съюз също имаше опасения, че запасите, особено за обезмаслено мляко на прах, ще се увеличат рязко.

Повече изнесено масло от ЕС

Въпреки това перспективите на вътрешния пазар и износа напоследък отново се подобриха. Износът на сирене и масло от ЕС е значително по-голям в сравнение с предходната година, въпреки всички проблеми. Конкуренцията обаче също не спи, както показва развитието в Нова Зеландия, САЩ и Австралия.

За европейските млекопроизводители и преработватели обаче перспективите са по-ведри след тежката криза през последните няколко месеца – както по отношение на развитието на продажбите, така и по отношение на цените на млякото. Във времена на коронавирус, това не може да бъде подминато без специално внимание.

Високо производство в ЕС

Въпреки всички проблеми, производството на мляко в Европейския съюз беше изненадващо високо през първото полугодие на 2020 г., според анализа на USDA. До април 2020 г. производството на мляко беше с около 2 % повече спрямо предходната година. Има обаче признаци на забавяне през май и юни поради по-сухите условия.

Данните на Евростат показват, че доставките на мляко за Франция, Италия и Обединеното кралство са намалели с 2 %, 8 % и 1 % през май 2020 г. в сравнение с май 2019 г. През 2019 г. около една трета от общите доставки на мляко в ЕС идват от тези три района.

Производството на мляко в Германия остана относително непроменено през май, докато в Ирландия и Чехия беше с 3% до 4 % по-високо.мляко, пазар, Agrozona.bg

Очаква се забавяне в ЕС

Анализаторите очакват производството на мляко в ЕС се очаква да се забави през лятото през останалата част от годината, но да се възстанови през есента. Очакваните количества са около 156,7 милиона тона, което би било увеличение с 1% спрямо производството през 2019 г.

USDA повиши прогнозата си за износа на европейско сирене за 2020 г. до 925 000 тона, което представялва увеличение с 5 % в сравнение с 2019 г. Досега доставките са нараснали с 9 % през тази година, очаква се обаче да се забавят през втората половина на годината, тъй като наличието на промишлено мляко намалява поради сезонния спад на производството на мляко.

По-малко продукти за САЩ

Традиционно САЩ беше най-големият пазар на сирене в ЕС през 2019 г. с дял от около 16%. Тази година доставките на американския пазар намаляха с около 11 % през май. Това вероятно се дължи на COVID-19, както и на митата върху вноса от 25 %, които САЩ наложиха върху вноса на сирене от ЕС от октомври 2019 г.

ЕС, овце, Agrozona.bgДокато износът на сирене от ЕС за САЩ намаля, доставките за Украйна, Южна Корея и Япония се увеличиха значително. С цел да подкрепи пазара на мляко по време на пандемията COVID-19, Европейският съюз одобри в края на април субсидирането на разходите за съхранение на до 100 000 тона сирене за 60 до 180 дни като част от частното складиране. Кумулативният обем до края на юни е 48 000 тона.

Бум в износа на масло от ЕС

Износът на масло от Европейския съюз бързо нарасна тази година. Доставките до април нараснаха с почти 70 % в сравнение с предходната година. Износът на масло за САЩ – нарасна с 40% на годишна база. Значителен ръст има при износа за Саудитска Арабия. През последните години САЩ се превърнаха в ключов пазар за ЕС, представляващ 13 % от общия износ на масло в ЕС през 2019 г.

В момента цените на маслото в ЕС са много конкурентни на световните пазари и се очаква износът да продължи с бързи темпове. В резултат прогнозата за износ за 2020 г. беше променена нагоре с 36 процентни пункта до 265 000 тона. Това би било най-високото ниво на износ на масло от ЕС от 2005 г. насам.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама