Уловът на БГ рибарите: Хищници по язовирите, скобари по реките

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

В късната есен продължава активно ловът на хищници по българските водоеми. По реките предимно се ловят скобари , излизат също морунаши и кефали. Какъв е уловът на българските рибари предаде НЛРС-СЛРБ.

Костурите продължават да палят страсти и да са най-хваща­ните риби в късната есен на яз. “Ал. Стамболийски”. Рибари прииждат по различни части на язовира, но като че ли най-положителни отзиви идват от местност Орехите. На Сипеите също се групират пасажи. Ловят се и на живи рибки, и на джигови примамки. Възможни са попадения и от други хищници: щуки и бели риби и то със сходна тактика на улова. Влизат и с лодки, което също е уместен подход, предаде НЛРС-СЛРБ.

Трудни риби и несигурен улов – това е картината към 23 ноември на яз. „Огняново” напоследък и е логично защо рибарското присъствие никак не е голямо. Все пак сега не е време за еуфория. Но да не отписва­ме някои възможности: там са хващани едри кефали с въдица на плувка в дълбока вода и търпеливо стреляне на бели червеи в хранителното петно. Стръвта е „мартеничка“ от разноцветни червеи. По-уверено кълване може да се очаква в следобедните часове. Костурите, които се ловяха добре в ранната есен, сега пасуват.

Към 23 ноември спинингисти продължават да наобикалят яз. „Цонево” в търсене на костури. Отзивите са противоречиви, но има хора, които се хвалят с добри попадения от бодливци. Джиговият риболов е най-резултатен и практикуван в късната есен. На фидер, в по- дълбока вода може да се излъже по някоя платика и бабушка, но няма сигурност в такъв улов. Важно е да се случи и на спо­койно време, за да се хване нещо.

Преобладаващо едри платики от порядъка на половинка и повече продължават да радват фидеристи, заложили на рибо­лов на язовир “Веринско” в късната есен. С уговорката, че рибите са вече на голяма дистанция и изявите им стават все по-инцидентни. Нищо учуд­ващо няма, очевидно този риболов ще приключи в скоро време. Каракудите, които са основен обект там през лятото, вече са извън играта. По-скоро някоя бабушка може да попадне като бонус измежду платиките.

Най-после потръгна улов на скобар по река Янтра, след като за дълъг период от есента тази риба все не попадаше в „дашния списък“. Хващат се също кефали и бели мрени, въпреки мало­водието и доста избистрения облик на Янтра. Чудеса в улова няма, но с адекватен подход всеки ще си хване своята риба. Във Великотърновска област като най-посещавани в последно време се очертават вировете при Долна Оряховица и Първо­майци. По корекциите се хващат щуки, но няма данни за изва­дени трофейни риби.

И по река Струма скобарът е основна цел, но прави впечатление, че все още има разнообразие в улова по някои топдестинации от Благоевград и надолу по течението. Излизат и морунаши, и кефали, даже през ноември се вадят и единични едри мрени. Такива вести идват от рибари, посещавали районите на Бело поле, Монцата, Железница, Симитли. Ако се залага изцяло на скобар – да се лови на троха, ако се търси разнообразие – на бели червеи.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА