В град Сурабая, намиращ се в Индонезия, се провежда годишното Общо събрание на Международната асоциация на тютюнопроизводителите – ITGA. Това предаде ИА „Фокус”. На събранието присъстват делегациите на всички членуващи в организацията 25 страни от цял свят, сред които и Национална асоциация на тютюнопроизводителите от България, НАТ – 2010, чиито председател Цветан Филев ще представи доклад за състоянието на тютюнопроизводството в България.
В страните-членки на ITGA живеят и работят около 30 милиона тютюнопроизводители, а суровината, която произвеждат се равнява на 85% от общия световен обем. На форума ще се дискутират важни теми като противопоставянето на тютюнопроизводителите срещу Рамковата конвенция за контрол на тютюна (РККТ) на Световната здравна организация (СЗО), конкретно членове 17 и 18, както и чл. 9 и 10, касаещи търсена на алтернативни производства на тютюна. Също така и заплахата от преработка на Директивата за тютюневите изделия, която касае тютюнопроизводителите от Европейския съюз и застрашава поминъка на над 400 хиляди тютюнопроизводители в Европа. Очаква се делегатите на Общото събрание да излязат с декларация, с която да затвърдят своята позиция по отстояване интересите си, без да допускат ограничаване на тютюнопроизводството по изкуствен и дискриминационен начин.
В световен мащаб, тютюнът е под голяма заплаха. Това каза Франсоа ван дер Мерве, президент на ITGA. Международната асоциация на тютюнопроизводителите не е лесна за ръководене организация. Имаме членове, които често говорят за таксите, които трябва да заплащат, но трябва да погледнем дейността на тази организация и да решим дали тези пари са добре похарчени. ITGA не може да съществува без нейните членове и помощници.
Основната цел на организацията е да развива стратегии за производството на тютюн, обясни ван дер Мерве. Много важно е да разберем пазара, на който работим, за да подобрим доставките и да отговорим на нуждите. Един от основните проблеми, пред които сме изправени, е търсенето на алтернативни на тютюна производства. Задължително е производителите на тютюн да работим заедно, и заедно да се изправим пред предизвикателствата, които ни очакват, посочи той.
По думите му, друг проблем е Рамковата конвенция за тютюна и тютюневите изделия. „Директно или индиректно тази рамкова конвенция засяга всички по веригата от производители до потребители. Ако потребителите страдат, това се отразява пряко и на производителите, затова трябва да работим заедно, за да се защитим. Страните, които не са се противопоставили на тази рамкова конвенция трябва да внимават, защото рано или късно ще бъдат засегнати от нея”, обясни ван дер Мерве. Налаганите рестрикции се отразяват пряко върху тютюнопроизводство като стимулират незаконната търговия и контрабандата, каза още той.
Президентът на ITGA посочи още, че организацията постоянно се разраства, като се присъединяват нови и нови членове. В стратегическия план за развитие на организацията за две години се включва присъединяването на Бангладеш, Мексико, Мозамбик, Турция и Гърция.